Rast globálneho trhu s umením zaostáva za rastom svetového bohatstva. Zatiaľ čo finančné aktíva jednotlivcom s najvyšším čistým príjmom na svete sa v posledných desiatich rokoch viac ako zdvojnásobili z odhadovaných 32,8 bilióna amerických dolárov v roku 2008 na 68,1 bilióna dolárov v roku 2018, nominálna hodnota predaja na globálnom trhu s umením sa za rovnaké sledované obdobie zväčšila len o 9 percent, ako uvádza tohtoročný The Art Market Report, za ktorým stojí Art Basel a UBS a ktorý každoročne podrobne spracúva dáta trhu s umením. Jedným z dôvodov, prečo umelecký trh rastie pomalšie, môže byť to, že trh s umením nie je taký transparentný ako finančné trhy, preto kladie ešte väčší dôraz na expertízu a obozretnosť. Nedostatku tejto transparentnosti by mali pomôcť niektoré nové AML európske direktívy, ktoré vstúpia do platnosti na začiatku budúceho roka a od ktorých si odborníci sľubujú, že v budúcnosti pomôžu aj praxi trhu s umením a jeho rozvoju.

Čo, naopak, v súčasnosti rast umeleckého trhu ohrozuje, je obava z ekonomickej krízy a súčasná politická nestabilita v niektorých štátoch. Prvá polovica roku 2019 tak oproti roku 2018 vykázala výrazné spomalenie. Predaj troch hlavných hráčov na globálnom aukčnom trhu s umením – Sotheby’s, Christie’s a Phillips – sa znížil v medziročnom porovnaní o vyše 20 percent. Aj tak sú však zberatelia a odborníci na trh s umením optimistickí a veria v jeho výrazný vývoj v budúcnosti. 

Na konferencii Art and Finance, konanej začiatkom októbra v Monaku, miliardár a veľký milovník umenia David Nahmad uviedol, že podľa neho trh s umením v budúcich rokoch významne porastie. Zo svojej skúsenosti D. Nahmad čoraz viac zaznamenáva, že aj ľudia, ktorí k umeniu nemajú vzťah, začínajú chápať jeho zaujímavý investičný potenciál. S jeho perspektívnou vidinou budúcnosti trhu s umením súhlasí aj zberateľka Tuqui Atencio, ktorá pred nejakým časom napísala úspešnú knihu venujúcu sa zberateľstvu s názvom Could Have, Would Have, Should Have. Z jej uhla pohľadu sa bude trh s umením vyvíjať pozitívne aj preto, lebo má emocionálny náboj a človek tak môže investovať do niečoho, čo skutočne miluje. 

/data/MediaLibrary/articles/16104/art-market-zdroj-medium.com.jpgzdroj: Medium.com

Veľkí zberatelia umenia čím ďalej tým viac považujú svoje zbierky za dôležitú súčasť svojho majetku a bohatstva. Až 81 percent respondentov z radov zberateľov v tohtoročnom prieskume spoločnosti Deloitte uviedlo, že by uvítalo, aby wealth manažéri zaradili do svojich služieb aj ponuky v oblasti umenia a zberateľských aktív, zatiaľ čo v roku 2017 toto želanie uviedlo len 66 percent opýtaných. Na tento dopyt podľa rovnakého výskumu wealth manažérske spoločnosti, akými sú privátne banky a family offices, reagujú – 72 percent z nich uvádza, že postupne tieto služby do svojej ponuky zaraďuje. 

Tento posun v rozmýšľaní a v praxi súčasného wealth manažmentu potvrdzuje aj tohtoročný výskum World Wealth Report od spoločnosti Capgemini. Preukázal, že svetový trend vo wealth manažmente sa bude musieť posunúť ešte viac smerom k osobným a emocionálnym konexiám so zákazníkmi a s ponukami, ktoré tieto oblasti prehĺbia. A práve spoločnosti, ktoré sa tomuto posunu prispôsobia najrýchlejšie, obstoja v globálnej súťaži najlepšie. Tento viac holistický prístup potom bude zahŕňať aj poradenstvo v oblasti umenia, čo môže trhu s umením v budúcnosti rovnako výrazne pomôcť. 

To, že sa umenie čoraz viac stáva jedným z dôležitých aktív, pomáha aj trhu s pôžičkami zaistenými umeleckými dielami a zbierkami. Odhadovaná veľkosť tohto trhu by koncom tohto roka mohla byť medzi 21 až 24 biliónmi amerických dolárov. 60 percent odpovedajúcich zberateľov tento rok v prieskume spoločnosti Deloitte uviedlo, že považujú pôžičky zaistené umením za jeden z najrelevantnejších nástrojov wealth manažmentu súčasnosti. V roku 2017 si to isté myslelo iba 46 percent respondentov. 69 percent zberateľov k tomu v súčasnosti uvádza, že by pre nich bolo veľmi zaujímavé využiť možnosti ručenia prostredníctvom ich umeleckej zbierky. Posun v tejto oblasti sa na základe týchto zistení dá vysledovať najmä v Amerike, kde 80 percent privátnych bánk vo výskume uviedlo, že sa touto témou budú v najbližších 12 mesiacoch zaoberať. Nedostatočný európsky právny rámec v tejto oblasti rovnakému typu uvažovania pri európskych privátnych bankách a family offices zatiaľ čiastočne bráni. Aj to sa však môže v budúcnosti zmeniť a prax wealth manažmentu a súčasne tiež trh s umením zase výrazne posunúť.