Vôbec prvé SUV značky Aston Martin oficiálne predstavia na autosalóne v Pekingu 20. novembra. Výrobca však už nejaký čas zásobuje fanúšikov fotografiami zamaskovaného prototypu a najnovšie sa pochválil aj záberom na interiér. Päťmiestny a päťdverový crossover ponesie označenie DBC. A práve na interiér kládli dizajnéri pri jeho vývoji veľký dôraz. Pri testovaní skúšali na sedadlách zákazníkov všetkých veľkostí a tvarov, aby sa na sedadlách každý cítil úplne pohodlne a mal všetko potrebné v dosahu. Významnú úlohu zohrali pri návrhu interiéru ženy. Napríklad veľký odkladací priestor v stredovej konzole bol vytvorený najmä s ohľadom na ich kabelky. A úplne prvý raz pustili do prototypu aj deti, aby mohli zohľadniť aj ich potreby.

Skúsenosti s vývojom športových automobilov, pri ktorých musia dizajnéri šetriť každým kúskom miesta, naplno využili pri SUV. Pri DBX preto sľubujú výnimočný priestor na nohy všetkých cestujúcich. Pocit vzdušnosti maximálne zvyšuje panoramatické strešné okno.

/data/MediaLibrary/articles/16172/am-3.jpgzdroj: Aston Martin

Aston Martin DBX poháňa benzínový motor V8 s objemom 4 litre a s výkonom 550 koní. Je to najvýkonnejší motor, aký automobilka v súčasnosti vo svojich vozoch ponúka. Cena sa má začínať od 158 000 libier.

Prvá motorka

V Aston Martin si zrejme povedali, že jedna novinka nestačí a rovno prekvapili aj ďalším unikátom - vôbec prvou motorkou, ktorá nesie túto značku. Motocykel AMB 001 vznikol v spolupráci s ďalšou britskou legendou menom Brough Superior. Táto firma vznikla v roku 1919 a jej výrobky nazývali pred druhou svetovou vojnou Rolls-Royce medzi motorkami. Ich cena sa vtedy rovnala ročnému platu alebo cene menšieho domčeka. Išlo o kombináciu luxusu a rýchlosti - a presne to ponúka aj AMB 001. Dvojvalcový motor s objemom 1 litra má usporiadaný do V a vybavený turbodúchadlom. Konštrukcia je z hliníka a z titánu, aerodynamickú karosériu vytvorili z uhlíkových vlákien. Výkon motora je 180 koní a hmotnosť prázdnej motorky je 180 kg, vďaka čomu má vynikajúce výkony a zrýchlenie. Postavia ich v limitovanej sérii iba 100 exemplárov a stáť budú od 108 000 eur.

/data/MediaLibrary/articles/16172/am-1.jpgzdroj: Aston Martin