Akciové trhy

V minulom týždni sa niesol vývoj na akciových trhoch v prázdninovom duchu, keď investori bez nových impulzov riešili klasické problémy ako vývoj pandémie koronavírusu, zhoršovanie vzájomných vzťahov medzi USA a Čínou, čakanie na ďalšie fiškálne stimuly vo Washingtone a zápis z posledného zasadnutia Fedu. Investorom chýbali od centrálnej banky náznaky nových stimulov, pričom tá zostáva opatrná a zotavovanie domácej ekonomiky považuje stále za neisté. Klesajúca tendencia novonakazených podporila investičnú náladu v zámorí, čo bohužiaľ neplatí v Európe, kde sa s vrcholiacou dovolenkovou sezónou naplno rozhorela druhá vlna pandémie. Okrem akcelerácie šírenia nákazy dopláca Európa aj na vracajúcu sa neistotu po skončení prechodného brexitového obdobia. Celkovo blue chips akciový index Dow Jones zostal stabilný na 27 930 bodoch. Širší index S&P 500 pridal 0,7 percenta na 3 397 bodov, čím prekonal svoje maximá z februára tohto roka. Súhrnný technologický index Nasdaq Composite pridal až 2,6 percenta a bezpečne sa usadil nad 11-tisícbodovou hranicou. Paneurópsky index STOXX Europe 600 prehĺbil svoj pokles o 0,8 percenta na  365 bodov. Nemecký DAX 30 strácal viac ako percento a týždeň uzatváral na 12 764 bodoch. Nedarilo sa ani emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets poklesol o 0,1 percenta.

Dlhopisové trhy

S pretrvávajúcimi obavami z koronavírusu a jeho negatívnymi dosahmi na postupne sa vzmáhajúcu globálnu ekonomiku, čo ukázala aj zápisnica Fedu, a tiež najnovšou eskaláciou obchodno-politického napätia medzi USA a Čínou, ako aj neschopnosťou amerického Kongresu dohodnúť sa na ďalších fiškálnych stimuloch, výrazne klesali výnosy amerických štátnych dlhopisov. 10-ročný výnos spadol o osem bázických bodov na 0,63 percenta. Americký vývoj kopírovali aj európske dlhopisy, keď sa zdá, že obnova ekonomiky po počiatočnom rýchlom odraze z koronadna bude len pozvoľná.

Komoditné trhy

Zlato sa v priebehu týždňa vrátilo nad 2-tisícdolárovú hranicu, kde však nevydržalo dlho a postupne stabilizovalo na 1 940 dolároch, keď sa napriek klesajúcim dlhopisovým výnosom a inflačným obavám ocitlo pod tlakom silného dolára. Ropa sa dostala pod predajný tlak po tom, čo združenie OPEC+ plánuje vytvoriť tlak na niektorých svojich členov, ktorí nedodržujú dohodnuté ťažobné limity. Poklesu cien nahráva aj pomalšie oživovanie globálneho dopytu po koronakríze, ako sa očakávalo. Straty dokázal tlmiť opätovný pokles amerických zásob o 1,6 milióna barelov. Americká ropa WTI si pripísala 0,8 percenta na 42,34 dolára a severomorský referenčný benchmark ropa Brent naopak stratila percento na 44,35 dolára.

Devízové trhy

Dolár sa odrazil z vyše dvojročného dna voči euru, za čím stálo zverejnenie o niečo menej holubičej zápisnice z ostatného zasadnutia Fedu a zlepšujúce sa štatistiky z domácej ekonomiky. Výhodou americkej meny nebola ani tak averzia k riziku ako zhoršujúci sa vývoj v Európe, kde rekordným tempom rastie počet nových prípadov nákazy koronavírusom a slabé indexy nákupných manažérov prakticky pochovali nádeje na oživenie ekonomiky v tvare písmena „V“. Neúspech priniesli aj najnovšie pobrexitové rozhovory medzi Bruselom a Londýnom.