Akciové trhy

Najsledovanejší americký akciový index S & P 500 a technologický index Nasdaq Composite prepisovali historické maximá a v minulom týždni sa darilo sa aj zvyšku akciového sveta, keďže investori stavili na to, že silné firemné a makroekonomické fundamenty by mali prevážiť geopolitické napätie, otázniky okolo obchodnej vojny (tie sa pritom aktuálne zmenšujú, keď si Peking s Washingtonom opäť sadli za rokovací stôl, hoci zatiaľ nedosiahli zásadnejší prielom), ako aj nervozitu vo washingtonskej politike, kde bývalí úzki spolupracovníci prezidenta Donalda Trumpa boli odsúdení z viacerých trestných činov. Plusom pre akcie boli aj trhovými hráčmi holubičo prijaté slová šéfa Fedu Jeroma Powella na sympóziu v Jackson Hole o tom, že očakáva naďalej len postupné zvyšovanie sadzieb pri silnej a neprehrievajúcej sa americkej ekonomike, kde sa inflácia nevymyká spod kontroly. Celkovo na týždennej báze rástol S & P 500 o 0,9 percenta a Nasdaq Composite o 0,5 percenta. Paneurópsky index Stoxx 600 sa posunul nahor o 0,7 percenta. Celkovo vďaka oslabeniu dolára a ústupu obchodnej vojny do úzadia rástli emerging trhy viac ako rozvinuté trhy, keď index MSCI Emerging World pridal za týždeň 2,9 percenta pri raste MSCI Developed World o 1,1 percenta.

Dlhopisové trhy

Napriek konštruktívnej nálade na trhoch s ochotou podstupovať riziko ceny bezpečne vnímaných dlhopisov USA či Nemecka neklesali. Výnos „10-ročného Američana“ končil týždeň na 2,81 percenta a nemecký benchmark s rovnakou splatnosťou na 0,35 percenta. Jednak za tým stála kritika uťahovania menovej politiky Fedu americkým prezidentom Donaldom Trumpom, jednak už spomínané slová predsedu rady guvernérov centrálnej banky Jeroma Powella o tom, že zvyšovanie sadzieb bude postupné, pričom inflácia by sa nemala odraziť výraznejšie nad dvojpercentný cieľ. Navyše riziko obchodnej vojny nebolo úplne odstránené, hoci USA a Čína opätovne rokujú o nastavení vzájomných vzťahov v zahraničnom obchode. Aj samotný Fed vo zverejnenej zápisnici z ostatného zasadnutia varoval pred rizikom jej eskalácie a hoci naznačil ďalšie zvýšenie sadzieb v septembri, celkovo vyznela skôr holubičo. Nižšia averzia k riziku a oslabenie dolára však znamenali solídny odraz cien emerging dlhopisov.

Komoditné trhy

Minulotýždňový pád dolára okrem iného aj pre pokles rizika obchodnej vojny znamenal zisk na komoditných trhoch vrátane zlata, ktoré si pripísalo 1,8 percenta a vrátilo sa nad 1200-dolárovú métu. Ropa zastavila sériu niekoľkotýždňového poklesu, k čomu okrem už zmieneného slabšieho dolára prispel aj nečakaný pokles jej zásob v USA a signály, že odkedy vstúpili do platnosti americké sankcie voči Teheránu, export komodity z Iránu začína klesať. Plusom pre ňu by mal byť fakt, že klesá nervozita zo spomaľovania čínskej ekonomiky, pričom dáta naznačujú robustný rast v eurozóne aj na rozvíjajúcich sa trhoch (a nielen v Spojených štátoch). Severoamerický benchmark WTI rástol o 4,3 percenta na 68,7 dolára za barel pri 5,6-percentnom zisku severomorského benchmarku Brent, ktorý sa posunul na 75,8 dolára.

Devízové trhy

Dolár začal slabnúť už od začiatku týždňa, keď sa trhy už nekoncentrujú na tureckú krízu a na jej rozšírenie do ďalších rozvíjajúcich sa, ale aj rozvinutých krajín. Dolár výrazne oslabila aj kritika Donalda Trumpa na adresu Fedu, ktorý má byť nezávislou inštitúciou. Prezidentovi sa totiž už dlhšie nepozdáva zvyšovanie úrokovej sadzby a posilňovanie dolára, čo obmedzuje rastové možnosti ekonomiky USA, ktoré Trump často pripisuje sebe. Súčasne sa na trhu vytrácala nervozita z obchodnej vojny, keď sa objavili správy, že USA a Čína chcú ďalej rokovať o vzájomnom obchode. Ďalší tlak na dolár prišiel pri raste vnútropolitického napätia v USA ohľadom odsúdenia dvoch úzkych spolupracovníkov Donalda Trumpa, pričom jeden z nich vyhlásil, že práve súčasný prezident ho vyzval spáchať trestný čin. Posledným impulzom oslabenia dolára boli holubičie slová šéfa Fedu Jeroma Powella, že Fed bude „len postupne“ zvyšovať úrokovú sadzbu s podmienkou silnej ekonomiky. Dolár voči euru zoslabol za posledný týždeň o 1,7 percenta na 116,2 dolárového centu. Voči košu hlavných zahraničných mien zoslabol o 1,1 percenta.