Jedným z prvých vydražených diel v DiCapriovej zbierke bola kresba street-artového umelca Jeana-Michela Basquiata. Nie je isté, o ktorú kresbu presne išlo, DiCaprio však v rozhovore pre Wall Street Journal potvrdil, že sa stal Basquiatovým priaznivcom. „Keď som sa o svet umenia začal v 80. rokoch bližšie zaujímať, boli v New Yorku najznámejšími umelcami Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat, Francesco Clemente a Julian Schnabel. Stali sa v tom čase aj mojimi hrdinami a v obdivovaní Basquiata pokračujem dodnes,“ priznal sa DiCaprio.

Na newyorskom umeleckom veľtrhu PULSE si vlani DiCaprio zaobstaral dielo Nachlass (2015) brooklynského umelca Jeana-Pierra Roya. Slávny herec si všimol toto dielo na Instagrame, keď kodanská galéria Poulsen zverejnila fotografie z inštalácie na veľtrhu. Obraz umelca, ktorého diela sú podľa jeho vlastných slov „často asociované so žánrom sci-fi a s postapokalypsou“, padol DiCapriovi do oka tak, že nelenil a obraz rovno telefonicky kúpil.

/data/MediaLibrary/articles/9594/jean-pierre-roy-nachlass-zdroj-the-creators-project..jpg Zdroj: The Creators Project Jean-Pierre Roy

Na slávnom umeleckom veľtrhu Art Basel v Miami Beach zase herec získal dôležité dielo Franka Stellu z roku 1973, ktoré umelec vytvoril v rámci série s názvom Polish Village. Za dielo zaplatil DiCaprio takmer 1 milión amerických dolárov.

Leonardo DiCaprio však umenie nekupuje len pre vlastné potešenie. Na podporu nadácie pre životné prostredie, ktorú založil, zorganizoval v Christie’s aukciu umeleckých diel. Z jeho vlastnej zbierky sa na aukcii objavil obraz Marka Grotjahna Untitled (Standard Lotus No.11, Bird of Paradise, Tiger Mouth Face 44.01) z roku 2012 alebo obraz Ocean V z roku 2010, ktorý namaľoval umelec Andreas Gursky. Na rovnakej aukcii sa sám DiCaprio uchádzal o obraz Takašiho Murakamiho s názvom Mononoke (2013). Toto dielo herec vydražil za 735 000 amerických dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/9594/takashi-murakami-mononoke-zdroj-christie-s.jpg Zdroj: Christie´sTakashi Murakami

Aj slávna americká speváčka Madonna prepadla čaru zbierania umeleckých diel. Hodnota jej umeleckej zbierky sa odhaduje na vyše 100 miliónov amerických dolárov.

Madonna začala umelecké diela zbierať v roku 1987, keď si kúpila dielo Fernanda Légera s názvom Les Deux Bicyclettes (1944) za 1 milión amerických dolárov. Vzhľadom na súčasné ceny Légerových diel išlo o veľmi smiešnu sumu, takže Madonne dobrý čuch na príležitosti rozhodne nechýba. Légerových obrazov má Madonna vo svojej zbierke viac. V roku 2013 sa rozhodla jeden z nich predať a podporiť tak jej vlastnú nadáciu s názvom Ray of Light zameranú na podporu vzdelávania dievčat z oblasti Stredného východu a Južnej Ázie. Išlo o obraz Trois Femmes à la Table Rouge (1921). Na aukcii Sotheby’s bol predaný za 7,2 milióna amerických dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/9594/fernand-leger-trois-femmes-a-la-table-rouge-zdroj-sotheby-s.-.jpg Zdroj: Sotheby´sFernand Leger

Okrem iných diel Fridy Kahlo, ktorej umelecký odkaz speváčka veľmi obdivuje, je Madonna majiteľkou jedného z len piatich obrazov, ktoré umelkyňa Kahlo namaľovala počas pobytu v Detroite. Madonna si obraz My Birth (1932) cení natoľko, že v roku 1990 v rozhovore pre Vanity Fair povedala, že „ak sa niekomu tento obraz nepáči, potom viem, že sa nemôže stať mojím priateľom“. Obraz sa dokonca rozhodla nepožičať na veľkú výstavu s názvom Diego Rivera and Frida Kahlo in Detroit, ktorú organizoval Detroit Institute of Arts.

/data/MediaLibrary/articles/9594/frida-kahlo-my-birth-zdroj-artnet.jpg Zdroj: ArtnetFrida Kahlo

Madonna je rovnako veľkou obdivovateľkou diel poľskej art deco umelkyne Tamary de Lempicka, ktorá sa od tridsiatych rokov 20. storočia stala veľmi obľúbenou medzi zberateľmi z radov celebrít. V spomínanom rozhovore pre Vanity Fair v roku 1990 Madonna uviedla, že má „veľké množstvo jej obrazov v New Yorku“. Slávna speváčka doslova priznala, že má doma takpovediac „Lempickej múzeum“.

/data/MediaLibrary/articles/9594/tamara-de-lempicka-nana-de-herrera-zdroj-artnet.jpgZdroj: ArtnetTamara de Lempicka

Madonna vo svojej zbierke uprednostňuje modernistov. V roku 2000 na aukcii Christie’s vydražila dielo Pabla Picassa Buste de Femme à la Frange (1938). V obývacej izbe v jej losangeleskom byte sa zase vyníma fotografia Kiki de Montparnasse (1932) od dadistického a surrealistického umelca Man Raya.

/data/MediaLibrary/articles/9594/pablo-picasso-buste-de-femme-a-la-frange-zdroj-artnet.jpegZdroj: ArtnetPablo Picasso

Ani súčasné umenie však nechýba v jej rozsiahlej zbierke. Obsahuje napríklad diela Marilyn Minter či Damiena Hirsta. Jedno z videí, ktoré umelkyňa Minter nakrútila pod názvom Green Pink Caviar, dokonca Madonna použila v rámci svojej Sweet and Sticky tour.

Britský klavirista, skladateľ a spevák Elton John zbiera umelecké diela od deväťdesiatych rokov minulého storočia. Jeho zbierka okrem obrazov umelcov, akými sú Damien Hirst, Ai Weiwei či Keith Haring, obsahuje aj veľké množstvo fotografií. Tate Modern chystá tento rok na jeseň veľkú výstavu práve fotografickej zbierky Eltona Johna, ktorá obsahuje napríklad diela Mana Raya, Tiny Modotti alebo Alfreda Stieglitza. A keďže zbierka Eltona Johna je taká rôznorodá a rozsiahla, zamestnáva kurátora Newella Harbina na plný úväzok. „Musíte pochopiť, ja priamo žijem s mojou umeleckou zbierkou,“ vysvetlil Elton John v rozhovore s jedným online dražiteľom, akú má preňho zbierka dôležitosť.

/data/MediaLibrary/articles/9594/man-ray-glass-tears-majetok-eltona-johna-zdroj-tate-modern.jpgZdroj: Tate ModernMan Ray

V Johnovej zbierke sa okrem spomínaných umelcov objavujú diela aj Roberta Mapplethorpa, Philipa Taaffeho, Tracey Emin, Davida LaChapella alebo čínskeho umelca Wanga Guangyia. Diela z limitovanej edície farebných Mapplethorpových fotografií z osemdesiatych rokov majú manželia Elton John a David Furnish inštalované vo svojej domácnosti na dobre viditeľných miestach, aby ich mohli hostia obdivovať. Tak sa napríklad spevák skupiny Scissor Sisters Jake Shears priznal, že predtým, ako Eltona Johna navštívil, nevenoval Robertovi Mapplethorpovi príliš veľkú pozornosť, ale potom „som sa odrazu cítil, akoby som objavil Robertovu prácu po prvý raz“, povedal v rozhovore pre Vanity Fair.