Akciové trhy

Akciové trhy zastihla minulý týždeň vlna výpredajov, ktorá ich zhodila z ich historických maxím. Mediálne najsledovanejšou telenovelou bola reeskalácia nervozity okolo protekcionizmu v zahraničnom obchode USA. Stáli za tým víkendové vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že chce zvýšiť clá na čínske importy, keď Čína údajne odskakuje od viacerých už dohodnutých záväzkov. Keďže ďalšie kolo obchodných rokovaní neprinieslo výraznejší posun k finálnej dohode, samotné zvýšenie ciel na vybrané tovary v celkovej výške 200 miliárd dolárov z 10 na 25 percent sa v piatok stalo skutočnosťou. Investori s napätím vyčkávajú na kroky Číny, ktorá sa vyhráža tvrdými protiopatreniami. Nervozitu na trhoch ešte viac umocnili makrodáta z druhej najväčšej ekonomiky sveta. Odraz čínskej ekonomiky sa zadrhol, keď sa aprílové prieskumy aktivity PMI prekvapivo zhoršili a aj tempo úverovania rastie pomalšie.Sumárne minulý týždeň sa najsledovanejší akciový index sveta S & P 500 vrátil pod hranicu 2 900 bodov, stratil 2,18 percenta a uzatváral na úrovni 2881,4 bodu. Technológie, ktoré sú tento rok najrýchlejšie rastúcim odvetvím, si odpísali 3 percentá a Nasdaq Composite uzatváral na 7916,94 bodu. Užší index Dow Jones Industrial Average poklesol o 2,12 percenta, paneurópsky index STOXX Europe 600 poklesol o 3,39 percenta, nemecký DAX 30 o 2,84 percenta. Nedarilo sa ani emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets stratil 4,56 percenta.

Dlhopisové trhy

Rast averzie k riziku spojený s vlnou výpredajov na akciových trhoch pre ďalšiu eskaláciu obchodného napätia medzi Spojenými štátmi a Čínou, dvoma najväčšími ekonomikami na svete, spolu s postojom Fedu, ktorý na poslednom zasadnutí naznačil, že nie je pripravený preventívne znížiť sadzby, lebo vníma slabosť inflácie len ako prechodnú, tlačili na rast cien bezpečných prístavov štátnych dlhopisov, čo sa prejavilo v poklese ich výnosových kriviek. Výnosy nemeckých dlhopisov sa vrátili opäť do negatívneho pásma až po 10-ročnú splatnosť. Negativizmus na trhoch štátnych dlhopisov sa prejavil v poklese cien a v raste výnosov korporátnych dlhopisov.

Komoditné trhy

Snaha investorov pripraviť sa na zintenzívnenie čínsko-amerického obchodného konfliktu, pokles dlhopisových výnosov a slabší dolár  sa prejavili v odraze cien zlata, ktoré si pripísalo 0,54 percenta a uzatváralo na 1 286 dolároch, čím sa výraznejšie dostalo na dostrel k psychologickej hranici 1 300 dolárov za uncu. Ropa ostala proti výpredajom na akciových trhoch relatívne rezistentná pre pokles zásob komodity minulý týždeň v USA a pre eskaláciu napätia medzi Iránom a Spojenými štátmi, ktoré k iránskemu pobrežiu poslalo lietadlové lode. Americký banchmark WTI nakoniec stratil 0,45 percenta a zatváral tesne nad 61,5 dolára, severomorská ropa Brent nedokázala udržať aspoň slabý zisk a po 0,3-percentných stratách končila týždeň pod hranicou 71 dolárov.

Devízové trhy

Na devízovom trhu sa nervozita prejavila najmä posilnením japonského jenu a švajčiarskeho franku. Americký dolár v obavách z ďalšieho vývoja na obchodnom poli strácal voči košu mien hlavných obchodných partnerov USA. Definitívne k. o. mu uštedrilo zvýšenie colných taríf, na čo reagoval poklesom na svoje trojtýždňové minimá. Euro zostalo stabilné a voči doláru sa držalo nad levelom 112 dolárových centov.