Akciové trhy

Hlavné svetové akciové trhy pokračovali vo výpredaji, pričom americké sa dostali oficiálne do korekčného teritória, keď od svojich historických maxím spadli o viac ako 10 percent a sú od začiatku roka v strate. Stojí za tým precenenie na vyššie výnosy dlhopisov a vyššie inflačné projekcie pri najrýchlejšom raste svetovej ekonomiky za ostatných osem rokov. Obchodovanie bolo pomerne nervózne, volatilné a plné obratov, keď prichádza k čisteniu trhov od stratégií postavených na nízkej volatilite. V takomto prostredí sa silné makrodáta či rast firemných ziskov dostali na druhú koľaj. Paneurópsky bluechipsový index Euro Stoxx 50 klesol o 5,6 percenta pri strate nemeckého indexu DAX 30 o 5,3 percenta, pričom francúzsky index CAC 40 odovzdal takisto 5,3 percenta. Bluechipsový americký index Dow Jones klesol o 5,2 percenta rovnako ako široký index S & P 500, pričom straty technologického indexu Nasdaq Composite dosiahli 5,1 percenta.

Dlhopisové trhy

Trhy začínajú v ostatných týždňoch výrazne započítavať, že zrýchľujúci sa ekonomický rast naprieč všetkými svetovými regiónmi, najrýchlejší za ostatných osem rokov, sa pri silnom trhu práce, keď agregátne na Západe je nezamestnanosť najnižšia od roku 1980, konečne prejaví do odrazu inflácie, na čo reagujú poklesom aj ceny dlhopisov. V minulom týždni ostali na zvýšených úrovniach, keďže trhy miestami vnímali štátne dlhopisy pri turbulentnom výpredaji na akciách ako bezpečné prístavy, hoci, paradoxne, práve rast ich výnosov bol spúšťačom volatility. Nervozita sa, pochopiteľne, prejavila aj v raste rizikových prirážok korporátnych dlhopisov. Celkovo sa americký 10-ročný výnos posunul len o tri bázické body nahor na 2,85 percenta, čo sú štvorročné maximá. Nemecká desiatka len stagnovala na 0,75 percenta.

Komoditné trhy

Zlato napriek turbulenciám na trhoch kleslo na mesačné minimá, keď naň mali vplyv silnejší dolár a vyššie úročenie dlhopisov. Za týždeň odovzdalo 1,3 percenta a zatváralo na 1 316 dolároch.  Americká ropa WTI klesla o 9,6 percenta a  prvýkrát v tomto roku sa dostala pod 60-dolárovú hranicu, pričom severomorský benchmark Brent vymazal 8,4 percenta a končil na necelých 63 dolároch. Na trhoch sa začína prejavovať dynamický rast americkej bridlicovej produkcie, keďže aktívnych ropných súprav je najviac od apríla 2015, ako aj nečakaný nárast komerčných zásob ropy v USA. Mínusom pre čierne zlato bol aj silnejší dolár a zvýšená averzia k riziku na finančných trhoch.

Devízové trhy

Dolár sa voči košu hlavných svetových mien, ako aj komoditných či emerging markets mien posilnil v čase turbulencií na akciových trhoch, no rast jeho sily bol vzhľadom na magnitúdu pohybu na akciách len utlmený. Vzájomný výmenný kurz eura a amerického dolára klesol o 1,7 percenta na 122,5 dolárového centa.

Silneli aj ďalšie bezpečné prístavy ako japonský jen či švajčiarsky frank, keď investori prestávali brať do úvahy fundamenty. No celkovo sa to ukazuje ako technická korekcia predošlého vývoja a nie ako nastavenie trhu na nové paradigmy.