Akciové trhy

Americké aj európske akciové trhy prepisovali aj počas vianočného obdobia historické maximá. Najsledovanejší akciový index sveta - americký S&P 500 rástol o 0,6 percenta, technologický index Nasdaq pridal takmer jedno percento a pokoril prvý krát v histórii métu 9000 bodov. V Európe si široký index index STOXX 600 polepšil o 0,3 percenta pri 1,0- percentnom zisku rozvíjajúcich sa trhov meraných indexom MSCI Emerging World. Stáli za tým dozvuky zakopávania sekery obchodnej vojny medzi USA a Čínou vrátane správ o  skorom podpísaní „fázy jedna“ obchodnej dohody medzi oboma stranami, keď sa pracuje už na preklade oficiálnych textov. To vytvára predpoklady pre odraz globálnej ekonomickej aktivity. Plusom pre akcie boli aj robustný rast tržieb maloobchodných predajcov pred Vianocami, ktorý lámal rekordy.

Dlhopisové trhy

Konštruktívna nálada na trhoch pri očakávaní menších protivetrov protekcionizmu v zahraničnom obchode na svetovú ekonomiku, všeobecnom poklese geopolitických rizík, kvantitatívnemu uvoľňovaniu Fedu (hoci centrálna banka to tak neoznačuje) ako aj ECB a signálov akcelerácie ekonomického momenta znamenali pokles cien bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov ako aj kompresiu rizikových prirážok zvyšku dlhopisového sveta. 10-ročný americký vládny výnos tak atakuje 1,9-percentnú hladinu a nemecký 10-ročný výnos je na hladine -0,25 percenta, čo predstavuje najvyššiu úroveň od začiatku novembra. Ceny podnikových dlhopisov na celom svete však vďaka ochote podstupovať riziko rástli.

Komoditné trhy

Zlato sa posunulo vo sviatočnom obchodovaní s nízkymi objemami na dvojmesačné maximá nad 1500 dolárov, keď niektorí obchodníci zaujímali defenzívne postavenie pred začiatkom budúceho roka a videli vývoj globálnej ekonomiky viac skepticky. Navyše rast bilancie Fedu ako aj kvantitatívne uvoľňovanie ECB boli ďalšími ospravedlneniami pre nákup žltého kovu. To isté platilo aj o správach o tom, že Rusko chce výrazne zvýšiť podiel zlata vo svojich devízových rezervách. Ropa sa posunula v minulom týždni takisto nahor, brent si polepšil o vyše tri percentá a dostal sa nad 68 dolárov pri dvojpercentnom zisku WTI, ktorá minulý týždeň zatvárala nad 61 dolármi. Čierne zlato kopírovalo vývoj akciových trhov a pomohli mu aj zlepšujúce sa perspektívy svetovej ekonomiky v budúcom roku. Navyše mu pomáha dohoda OPECu a s ním spolupracujúce krajín o predĺžení a prehĺbení obmedzení ťažby komodity.

Devízové trhy

Dolár ako bezpečný prístav sa dostal na konci roka pod predajný tlak, keď trhy očakávajú skorý oficiálny podpis „fázy jedna“ obchodnej dohody medzi Washingtonom a Pekingom.  Dopyt po americkej mene oslabuje aj pre očakávanie zníženia sa diferenciálu ekonomického rastu medzi Spojenými štátmi a zvyškom sveta v nasledujúcom roku. Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru tak atakoval úroveň 112 centov.