Akciové trhy

Akciové trhy sa po Veľkej noci niesli na pozitívnej vlne v nádeji, že tempo šírenia koronavírusu bude vo svete spomaľovať a krajiny na Západe budú pomaly uvoľňovať prísne opatrenia, ktoré mali zabrániť šíreniu nákazy a ekonomický aj sociálny život sa tak začne pomaly prebúdzať. Akciovú relly na mesačné maximum priživovala aj extrémne uvoľnená menová politika Fedu a z miery ju výraznejšie nevykoľajili ani slabé americké dáta z výroby, retailu a trhu práce, ktoré sú prvým priamym dôkazom tvrdého dopadu epidémie na americkú ekonomiku. Náladu nepokazili ani slabé dáta z Číny, kde zaznamenali v úvode roka prvý štvrťročný prepad HDP od roku 1992 o 6,8 percenta. Opomenutý zostal aj slabý rozbeh podnikovej výsledkovej sezóny v zámorí za prvý kvartál, keď najvýznamnejšie americké bankové domy reportovali kvôli masívnej tvorbe rezerv v čase pandémie, ešte slabšie výsledky ako sa očakávalo. Za celý uplynulý týždeň posilnil bluechips index Dow Jones o 2,21 percenta na 22 242 bodov, širší index S&P 500 o 3,04 percenta na 2 874 bodov a technologický Nasdaq Composite posilnil až o 6,09 percenta na 8 650 bodov. Posilňovali aj európske akcie, keď paneurópsky index STOXX Europe 600 pridal druhý týždenný nárast po sebe o pol percenta na 333,47 bodu.

Dlhopisové trhy

Ničivé rany koronavírusu na americké hospodárstvo prebili ústup rizikovej averzie a spustili strmhlavý pád výnosov bezpečne vnímaných amerických aj nemeckých štátnych dlhopisov. Pád pomohol korigovať aktívny Fed, ktorý čiastočne obmedzil svoj program kvantitatívneho uvoľňovania, keď spomalil tempo nákupu dlhopisov z 30 na 15 miliárd dolárov denne. Americký 10-ročný výnos poklesol o deväť bázických bodov na 0,65 percenta a nemecký výnos s rovnakou splatnosťou spadol o 13 bázických bodov na -0,47 percenta. Napätie na európskom dlhopisovom trhu bolo cítiť aj prostredníctvom rozšírených rizikových prirážok dlhopisov periférie eurozóny.

Komoditné trhy

Akciová rally, silný dolár a zníženie objemu nákupu dlhopisov zo strany Fedu ubrali výtlak zlatu, ktoré zaznamenalo ústup zo sedemročného maxima pod 1700 dolárovú hranicu na 1694 dolárov za uncu. Ropa klesala siedmy týždeň v rade a atakovala minimá z prelomu milénia, keď ju nedokáže výraznejšie nakopnúť ani rekordné zníženie ťažby svetovými producentmi, ktoré je pre trh aktuálne málo, keďže nedokáže vykompenzovať kolaps dopytu po komodite, ktorý sa v apríli prepadol až na 25-ročné minimá. Americká ľahká ropa WTI stratila takmer 20 percent a uzatvárala tesne nad 18 dolármi. Obrovský percentuálny spread, ktorý nemá obdoby zostáva medzi ňou a severomorskou ropou Brent, ktorá strácala cez 10 percent a udržala sa nad 28 dolármi za barel.

Devízové trhy

Slabé americké dáta prinavrátili pozornosť investorov k americkému doláru, ktorý dopytovaný ako bezpečné aktívum vystúpil voči konkurencii až na týždňové maximum. S rastúcou chuťou investorov riskovať o časť ziskov prišiel, ale i tak si udržal dominantné postavenie voči euru, ktoré sa počas celého týždňa držalo hlboko v úzadí. Spoločná mena trpela presvedčením investorov, že Spojené štáty sa rýchlejšie dostanú z recesie ako preregulovaná Európa. Navyše je jasné, že Taliansko bez externej pomoci v princípe zbankrotuje a Nemecko či ďalšie severské krajiny eurozóny nemajú veľkú ochotu byť solidárny s juhom eurozóny, ktorý sa permanentne správal fiškálne nezodpovedne.  To bude ešte vyvolávať veľkú neistotu a bude viesť k špekuláciám o rozpade eurozóny.