Akciové trhy

Hlavné svetové akciové trhy neudržali zisk z úvodu minulého týždňa inšpirovaný vyhlásením prímeria medzi Spojenými štátmi a Čínou ohľadne obchodnej vojny, ktoré sa týkalo vzájomného nezavádzania nových ciel ani zvyšovania tých súčasných na najbližšie tri mesiace. Počas nich budú obe strany viesť intenzívne rokovania s cieľom dosiahnuť obchodnú dohodu. Optimizmus rýchlo vyprchal a burzy predovšetkým v Európe sa ponorili do hlbokých strát, keďže trhoví hráči sú voči možnému pokroku na poli obchodných treníc medzi oboma veľmocami skeptickí najmä po incidente okolo zatknutia Sabrini Meng, finančnej riaditeľky čínskeho technologického giganta Huawei na kanadskej pôde na žiadosť amerických úradov, a do popredia sa dostali obavy zo spomaľovania globálnej ekonomiky či dokonca s príchodom krízy spolu s menej akomodatívnou menovou politikou. Výsledkom boli pokles amerického akciového indexu S & P 500 o 4,6 percenta pri 3,4-percentnej strate paneurópskeho indexu Stoxx 60, pričom emerging trhy zoslabli na týždennej báze len o 1,3 percenta.

Dlhopisové trhy

Nervózna atmosféra na trhoch, zvýšená averzia k riziku a až nadmerné započítavanie príchodu recesie pri skepse okolo obchodnej vojny spolu s pokračovaním zverejňovania nepresvedčivých makrodát najmä z eurozóny či pri zahmlenom výhľade brexitu sa pretavila do ďalšieho poklesu výnosov na dlhopisových trhoch. Pomohol tomu aj holubičí slovník Fedu a množiace sa špekulácie, že by mohol výraznejšie spomaliť či dokonca zastaviť zvyšovania úrokových sadzieb. Desaťročný americký výnos klesol na týždennej báze o 14 bázických bodov na 2,85 percenta, pričom nemecký s rovnakou splatnosťou o šesť bázických bodov na 0,25 percenta. Veľká pozornosť bola venovaná čiastočnej inverzii americkej výnosovej krivky, keď bol dvojročný výnos vyššie ako päťročný. V takomto prostredí sa rizikové prirážky podnikových dlhopisov rozťahovali.  

Komoditné trhy

Beneficientom poklesu výnosových kriviek bolo zlato, ktoré sa posunulo na päťmesačné maximá nad 1 235 dolárov, keď za týždeň vzrástlo o vyše dve percentá. Ropa rástla po dohode s OPEC a s ním spolupracujúcich krajín na čele s Ruskom znížiť od januára svoju produkciu o 1,2 milióna barelov denne. Brent pridal za týždeň päť percent a končil tesne pod 62 dolármi, pričom WTI si polepšila o 3,3 percenta a zatvárala na 52,5 dolára.

Devízové trhy

Pokles americkej výnosovej krivky sprevádzaný holubičím slovníkom Fedu a rastom špekulácií, že na budúci rok zastaví zvyšovanie sadzieb možno už v prvom polroku, dostával dolár pod predajný tlak. Jeho straty však boli limitované rastom dopytu po ňom ako po bezpečnom prístave v čase turbulencií, pričom dáta ďalej ukazovali, že americká ekonomika je na rozdiel od zvyšku sveta robustná. Aj preto euro voči doláru v minulom týždni zosilnelo len o 0,5 percenta na 113,8 dolárového centa.