Akciové trhy

Akciové trhy pokračovali minulý týždeň v robustnej rely z konca marca, keď investori už započítali do cien cunami extrémne slabých makrodát v najbližších mesiacoch a slabých firemných výsledkov a pozerajú sa za horizont súčasných problémov smerom k postupnému oživovaniu hospodárskej aktivity. V prípade komplikácií pritom počítajú, že im bude kryť chrbát masívne kvantitatívne uvoľňovanie centrálnych bánk, ako aj obrovské fiškálne stimuly vlád. Široký americký index S&P 500 rástol o 3,5 percenta a zatváral na 2 930 bodoch len približne 15 percent od historických maxím z februára po tom, čo od marcového dna narástol o vyše 30 percent, nič na tom nezmenil ani fakt, že americká ekonomika stratila počas koronakrízy vyše 33 miliónov pracovných miest a väčšina makrodát „vypadáva“ z grafu. Paneurópsky index Stoxx Europe 600 rástol o 1,1 percenta a od marcového dna sa odrazil takmer o 28 percent. Emerging trhy v minulom týždni viac-menej len stagnovali, no z marcového dna sú nahor približne o 24 percent. Vo všeobecnosti sa však odrážajú len veľmi pomaly, keď trpia nízkymi cenami komodít či znižovaním ratingov pre COVID-19.

Dlhopisové trhy

Výnosy dlhého konca americkej výnosovej krivky sa pri konštruktívnej nálade na trhoch tlačili nahor, no kvantitatívne uvoľňovanie Fedu im bránilo výraznejšie vzlietnuť. Navyše trhoví hráči na dlhopisových trhoch sú o niečo viac skeptickejší k tomu, že odraz ekonomickej aktivity po koronakríze bude bezproblémový. Tento faktor sa prejavil v poklese dvojročného amerického výnosu na rekordné dno na 0,1 percenta, hoci 10-ročný výnos v minulom týždni rástol o sedem bázických bodov na 0,68 percenta. Nemecká výnosová krivka sa posunula takisto nahor v reakcii na rast akciových trhov, hoci prichádzajúce dáta naznačujú hlbokú recesiu lokálneho hospodárstva v druhom kvartáli. 10-ročný výnos sa pohybuje okolo -0,54 percenta, čo je o päť bázických bodov vyššia úroveň ako pred týždňom. Ceny podnikových dlhopisov v investičnom pásme mierne klesli, keď kopírovali rast výnosov štátnych dlhopisov, rizikovejšie dlhopisy v neinvestičnom pásme však rástli podobne ako dlhopisy na emerging trhoch pri kompresii rizikových prirážok, keď časť trhov očakáva viac či menej hladké oživenie globálnej ekonomickej aktivity.

Komoditné trhy

Zníženie averzie voči riziku pri tom, ako podstatná časť trhu dúfa v hladké otvorenie ekonomík po celom svete, keď sa koronavírus dostáva pod kontrolu, tlačí síce zlato nadol, no aktivita centrálnych bánk v podobe masívnych monetárnych stimulov a nízke úrovne úrokových sadzieb brzdia výraznejší pád žltého kovu, ktorý sa preto udržal nad 1 700-dolárovou métou. Navyše, niektorí investori neveria, že naštartovanie ekonomík po koronavíruse bude hladké, okrem toho si mnoho z nich myslí, že veľké štátne dlhy budú monetizované, teda financované centrálnymi bankami, čo de facto znamená devalvovanie mien, a utiekajú sa práve k zlatu. Americká ropa WTI rástla v minulom týždni o 25 percent a dostala sa k 25-dolárovej hranici, pričom Brent sa vrátil nad hranicu 30 dolárov, keď počet ropných vrtov v USA klesol na historické minimum, tempo rastu zásob v USA sa spomaľuje, od začiatku mája vstúpili do platnosti aj obrovské škrty ťažby v rámci OPEC-u+ vo výške až 9,7 milióna barelov denne a súčasne sa mierne oživuje dopyt po rope s tým, ako sú uvoľňované reštrikcie.

Devízové trhy

Euro stratilo voči americkému doláru minulý týždeň vyše jedno percento a vzájomný výmenný kurz klesol pod 109 dolárových centov. Konštruktívnu náladu na trhoch, ktorú tradične znižuje dopyt po dolári, totiž zatienilo rozhodnutie nemeckého ústavného súdu, ktorý vyhlásil, že niektoré operácie Bundesbanky v rámci kvantitatívneho uvoľňovania ECB sú proti lokálnej ústave. Na horizonte sa črtá veľký právny spor, ktorý určite skomplikuje činnosť ECB. Pozitívna nálada na trhoch však znamenala odraz emerging mien, pričom sa darilo aj komoditným menám na čele s ruským rubľom, keď sa odrazila cena ropy.