Je to už 27. ročník najprestížnejšej jachtárskej šou, ktorá sa bude konať 27. až 30. septembra v historickom Port Hercule. Očakáva sa účasť 125 lodí a 33 000 návštevníkov. Tí budú môcť aspoň na okamih nahliadnuť do sveta luxusu. Veď priemerná cena jácht, ktoré sa v Monaku predvedú, sa pohybuje okolo 25 miliónov libier. Poďme sa pozrieť na tie najväčšie lákadlá, zoradené podľa veľkosti.

Aquarius

Jachtu dlhú 92 metrov spustili na vodu v lodeniciach Feadship v septembri 2016. Jej dizajn má viacero tradičných prvkov – konvenčný tvar provy a stupňovitú nadstavbu. Profil lode navrhla holandská spoločnosť Sinot Exclusive Yacht Design. V spolupráci s majiteľom sa podieľala aj na dizajne interiéru.

/data/MediaLibrary/articles/12186/aquarius.jpgzdroj: Feadship

Areti

Loď vyrobila spoločnosť Lurssen a navrhla firma Winch Design. Má veľkú kajutu pre kapitána a ďalších osem pre hostí. Pre nich je pripravená aj veľká oddychová zóna, ktorá zahŕňa saunu, kúpele, jacuzzi, bazén a plážový klub.

/data/MediaLibrary/articles/12186/areti.jpgzdroj: Lurssen

Legend

Toto je niečo pre dobrodruhov! Loď postavili ešte v roku 1974 v Holandsku, vlani však prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Získala dokonca cena za prestavbu roka. Trup jej predĺžili na 77,4 m a spevnili. Je to vlastne ľadoborec pre cestujúcich. So schopnosťou prerážať si cestu v ľade, s dosahom 7 600 míľ a s pristávacou plochou na vrtuľník je to ideálny prostriedok na objavovanie najodľahlejších kútov svetových oceánov. Pre 26 hostí zároveň ponúka ten najluxusnejší pobyt s telocvičňou, kúpeľmi, bazénom, kinom, barom a s grilovaním. Na palube má pre každý prípad aj vlastnú nemocnicu. Maximálna rýchlosť je 16 uzlov.

/data/MediaLibrary/articles/12186/legend.jpgzdroj: Fraser Yachts

Silver Fast

Superjachta s dĺžkou 77 metrov ponúka, ako už názov napovedá, aj úžasnú rýchlosť. Atlantik dokáže prekonať priemernou rýchlosťou 22 uzlov. Pri 18 uzloch má dosah 4 500 námorných míľ a pri 14 uzloch až 6 000 míľ.

Je to najväčšia a najrýchlejšia motorová jachta s hliníkovým trupom. Vyrobili ju v roku 2015 a pri pohonnom systéme sa kládol dôraz na ekológiu a na nízku spotrebu.

Cloud 9

Lodenice CRN, ktoré patria do skupiny Ferretti, dodali túto jachtu práve včas, aby stihla v Monaku svoj debut. Nahrádza predchádzajúcu loď svojho majiteľa, ktorá mala o viac ako 10 metrov menej. Má kapitánsku kajutu, VIP kajutu a 6 hosťovských kajút, v ktorých sa môže ubytovať 16 hostí. Postará sa o nich 22-členná posádka.

Project 783

Loď navrhlo štúdio Reymond Langton Design, interiér zariadil známy dizajnér Mark Berryman a postavili ju v roku 2012 nemecké lodenice Nobiskrug. Jachta s dĺžkou 73,5 m ponúka luxusný plážový klub, telocvičňu priamo na palube, vonkajšie aj vnútorné kino. V šiestich kajutách sa môže ubytovať 12 hostí.

Martha Ann

Táto jachta prešla kompletnou renováciou v roku 2014 a v Monaku bude na predaj. Má 70,2 m a ponúka ubytovanie pre 12 hostí v šiestich kajutách. Kapitánska kajuta zaberá celú šírku trupu, VIP kajuta je na hornej palube, štyri dvojité kajuty sú na dolnej palube.

Pohon zabezpečujú dva dieselové motory s výkonom po 2 000 koní. Vďaka nim dosahuje jachta maximálnu rýchlosť 15,5 uzla. Pri 13 uzloch má dosah 6 000 námorných míľ. Má aj systém stabilizácie trupu.

Game Changer

Táto loď skutočne mení a posúva pôžitok z pobytu na jachte na úplne inú úroveň. Ide totiž o sprievodné plavidlo pre jachty, môže ich zásobovať a poskytovať im ďalšie služby. Na palube má napríklad krytý hangár na väčšie helikoptéry, ktorými sa môžete prepraviť na pobrežie z omnoho väčšej vzdialenosti. Navyše hangár umožňuje pracovať na údržbe a na dopĺňaní paliva vrtuľníkov aj v horšom počasí. Game Changer spustila na vodu holandská firma Damen v marci tohto roku.