Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku klesali, keď ich ťahala nadol nervozita z možného referendového hlasovania vo Veľkej Británii za odchod z EÚ. Ostatná séria prieskumov verejnej mienky totiž ukazuje, že zástancovia brexitu majú náskok. Samotné britské otočenie sa Európe chrbtom by vytvorilo veľa otázok ohľadne smerovania európskeho spoločenstva, čo by podkopalo ekonomický sentiment a následne spotrebu a investície aj na britských ostrovoch, aj v samotnej kontinentálnej Európe. Prakticky všetky ostatné fundamenty išli bokom a ani zasadnutie Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) amerického Fedu výraznejšie nevplývalo na trhy, keďže nastavenie menovej politiky ostalo v zásade nezmenené. Výsledkom bol týždenný pokles paneurópskeho indexu Euro Stoxx 50 o 2,1 percenta pri stratách nemeckého indexu DAX 30 o 2,1 percenta, pri poklese francúzskeho indexu CAC 40 o 2,6 percenta a britského indexu FTSE 100 o 1,6 percenta. Klesali aj americké trhy, keď široký index S & P 500 stratil 1,2 percenta, bluechipsový index Dow Jones odovzdal 1,1 percenta a technologický index Nasdaq Composite 1,9 percenta.

Dlhopisové trhy

Negatívna nálada spätá s brexitom sa pretavila na trhoch do ďalšieho poklesu nemeckej a americkej výnosovej krivky, pričom zároveň klesla šanca na zvýšenie sadzieb Fedom počas leta. Nemecký 10-ročný výnos sa prvýkrát v histórii dostal pod nulovú úroveň, pričom švajčiarske výnosy sa obchodovali pod nulou aj pri 30-ročnej splatnosti. Napriek nejasnosti ohľadne budúcnosti Veľkej Británie klesol na historické minimum pod 1,15 percenta aj 10-ročný britský výnos. Samotný americký dlhopis so splatnosťou do 10 rokov klesol pod 1,6 percenta na trojročné minimá. Kým nebude po referende (23. júna), výnosy štátnych dlhopisov budú naďalej pod tlakom.

Komoditné trhy

Turbulencie na trhoch priali cenám zlata, ktoré sa v priebehu minulého týždňa dostali nad hranicu 1 300 dolárov, čo je najvyššia úroveň od leta 2014. Opäť za tým stálo britské referendum o brexite, ktoré zatlačilo výnosy štátnych dlhopisov nižšie a zvýšilo relatívnu atraktívnosť žltého kovu, ktorý nenesie žiadny kupón ani dividendu. Ropa, naopak, doplatila na tému brexitu, keď napriek odstraňovaniu výpadkov produkcie v Kanade klesala. Viac pri nej zavážil fakt, že prípadný brexit by mohol byť pre svetovú ekonomiku pohromou, čo by sa pretavilo do spomalenia jej rastu a znamenalo by to následne pomalší rast dopytu po čiernom zlate. Výsledkom bol týždenný pokles Brentu o 2,7 percenta na 49,2 dolára a WTI o 2,2 percenta na 48,0 dolára.

Devízové trhy

Averzia k riziku sa pretavila do rastu sily jenu, ktorému výrazne pomohla aj Bank of Japan, keď na zasadnutí nezmenila nastavenie menovej politiky, hoci časť trhu očakávala, že by mohla prijať ďalšie stimuly vzhľadom na predošlé posilnenie jenu. Voči euru sa tak posilnil na najsilnejšie úrovne od jari 2013. Darilo sa aj švajčiarskemu franku. Libra sa počas väčšiny týždňa oslabovala a vzájomný výmenný kurz atakoval hladinu 0,80 libry za euro, v závere týždňa však všetky straty vymazala. Stála za tým vražda britskej poslankyne Jo Coxovej, ktorá viedla kampaň za referendové hlasovanie za zotrvanie v EÚ. To by podľa časti trhov mohlo zmobilizovať zo súcitu voličov, aby hlasovali proti brexitu.