Po prevalení problémov s hypotékou na luxusnú strešnú rezidenciu je aukcia jediným riešením. Kým jedni hovoria o meniacom sa trhu, o problémoch so superluxusnými bytmi či o presýtenosti trhu, iní chcú byť skôr optimistami a tvrdia, že ide len o špecifický prípad.

/data/MediaLibrary/articles/11842/of-the-26-units-sold-so-far-only-half-of-the-buyers-are-known-they-include-head-of-bdo-unicon-group-andrey-dubinsky-and-president-of-swanson-health-products-leland-swanson.jpg Zdroj: Business Insider

Júlová aukcia

Aj keď ide o apartmán veľký 570 štvorcových metrov v sume prinajmenšom 51 miliónov dolárov.

Taká bola jeho predajná cena ešte v roku 2014, keď sa pre apartmán 79 našiel kupec a majiteľ. Totožnosť tejto osoby ostala neznáma a zastrešená spoločnosťou, ktorá očividne vznikla na kúpu tejto nehnuteľnosti. Táto firma totiž získala pôžičku viac ako 35 miliónov dolárov od luxemburskej Banque Havilland. Hypotéku zrejme nedokázala splácať, keďže splatnosť bola už po jednom roku a nehnuteľnosť preto smeruje do výpredaja.

/data/MediaLibrary/articles/11842/the-stunning-duplex-has-six-bedrooms-and-occupies-11000-square-feet-of-space.jpg Zdroj: Business Insider

Apartmán bol svojho času ôsmou najdrahšou nehnuteľnosťou predanou v samostatnej budove. Aukcia sa podľa portálu PropertyShark uskutoční 19. júla. „Ide pravdepodobne o najdrahší výpredaj v tomto segmente luxusných apartmánov,“ uviedla Donna Olshanová, prezidentka maklérskej spoločnosti Olshan Realty Inc.

Priveľa pôžičiek škodí

Keď sa na trhu objavil v roku 2014, predstavoval One57 svetlý symbol novej triedy luxusných nehnuteľností v New Yorku. Ceny za štvorcový meter obytnej plochy dosahovali rekordnú sumu. Najvyšší strešný apartmán bol predaný za takmer 90 miliónov dolárov. Prevaha ponuky nad dopytom však na Manhattane spôsobuje, že predaj nových realít v tomto roku už poklesol o štvrtinu a byty vo veži One57 sa naďalej predávajú takmer s dvadsaťpercentnou zľavou.

/data/MediaLibrary/articles/11842/and-perhaps-most-impressive-is-the-view-of-central-park-waking-up-to-this-everyday-is-worth-100-million.jpg Zdroj: Business Insider

„Všetko nasvedčuje aj z iných prípadov tomu, že priveľa pôžičiek na kúpu super luxusných nehnuteľností, nie je rozumné,“ tvrdí na margo transakcií a aktuálneho diania Anna LaPorte zo spoločnosti Extell.

Rezidenčný mrakodrap postavil Extell ako developer. Prezident spoločnosti Gary Barnett strávil pätnásť rokov zlučovaním pozemkov a práv na výškový priestor, ktoré sú v New Yorku súčasťou stavieb, aby mohla stavba vzniknúť. Päťdesiata siedma ulica sa však zdala dokonalým miestom na novú luxusnú budovu, ktorá na ďalší čas pretvorí siluetu New Yorku. Firme sa podarilo dotiahnuť všetko do úspešného štartu a v roku 2010 sa začali stavebné práce na novej ikone.

Predaj či prenájom?

Keď ide o desiatky miliónov dolárov, málokto by očakával problémy so schopnosťou splácať podobné apartmány, napriek tomu aj to je vo svete superluxusných nehnuteľností a ich majiteľov realita. One57, to však nie sú len dolároví miliardári. Nižšie poschodia sa stali domovom mnohých bohatých ľudí s oveľa „prijateľnejšími“ cenami začínajúcimi sa od 3,5 milióna dolárov. Za luxusnú adresu a za plne vybavený apartmán sú také ceny prijateľné. Napriek tomu budova má stále ešte viacero rezidencií neobsadených aj v tomto roku. Developer prišiel vlani s plánom prenajať 38 apartmánov. Ostalo to však bez väčšej reakcie, a tak padlo rozhodnutie pokračovať radšej v predaji než prenájme. Podľa G. Barnetta je investícia do podobnej nehnuteľnosti a produktu lepšou alternatívou s väčším dopytom ako len jej prenájom.