Akciové trhy

Americké akcie sa väčšinu minulého týždňa niesli na rastovej vlne. Investorov zbitých tarifnými hrozbami utíšili nádeje na zníženie úrokových sadzieb zo strany Fedu pre rastúce trhliny na americkom trhu práce, ako aj zmierňovanie napätia medzi USA a Mexikom, keď sa špekuluje, že zavedenie päťpercentných colných taríf na dovoz tovaru z Mexika by mohla americká administratíva odložiť na neurčito; Mexiko totiž vynakladá úsilie na to, aby zabránilo toku stredoamerických migrantov cez spoločné hranice do USA, ktorý je predmetom sporu. V Európe hralo prvé husle zasadnutie ECB, ktorá sa rozhodla ponechať úrokové sadzby na ich minimách minimálne do polovice budúceho roka, čo pozitívne prekvapilo investorov, keďže doteraz garantovala nezmenený stav len do konca tohto roka. Centrálna banka zároveň znížila odhad rastu európskej ekonomiky v najbližších dvoch rokoch a revidovala tempo rastu inflácie na budúci rok. Ďalej spresnila podmienky podpory likvidity bánk prostredníctvom programu cielených dlhodobých refinančných operácií TLTRO III, ktorý však bude menej štedrý ako jeho predchodca. Sumárne v minulom týždni najsledovanejší akciový index na svete S & P 500 získal 4,4 percenta a uzatváral na úrovni 2 873 bodov. Technológie, ktoré sú tento rok najrýchlejšie rastúcim odvetvím, si pripísali 3,9 percenta a Nasdaq Composite uzatváral na 7 742 bodoch. Užší index Dow Jones Industrial Average vzrástol o 4,7 percenta, paneurópsky index STOXX Europe 600 o 2,3 percenta, nemecký DAX 30 o 2,7 percenta. Darilo sa aj emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets získal takmer jedno percento.

Dlhopisové trhy

Negatívne ekonomické vyhliadky v USA a v Európe a rastúce očakávania, že Fed zníži úrokové sadzby, aj naďalej tlačili na pokles výnosov štátnych dlhopisov. Výnosnosť nemeckého 10-ročného dlhopisu poklesla na nové historické minimum -0,25 percenta, keď nemecká centrálna banka revidovala tohtoročný rast domáckej ekonomiky z 1,6 percenta na 0,6 percenta. Americká výnosová krivka pokračovala v prudkom poklese na 21-mesačné minimá, keď vyhlásenia šéfa Fedu Jeromeho Powella a zhoršujúca sa situácia na americkom trhu práce, ktorý dokázal v máji vytvoriť najmenej pracovných miest za ostatných deväť rokov, otvárajú dvere k znižovaniu sadzieb zo strany centrálnej banky. Trhy kalkulujú s 29-percentnou šancou ich zníženia na najbližšom zasadnutí 19. júna a so 72-percentnou na stretnutí 31. júla.

Komoditné trhy

Zlato po prekonaní 1300-dolárovej hranice zažilo osemdňovú víťaznú šnúru a neohrozene sa blíži k cene 1 350 dolárov za trójsku uncu, keď mu forsáž dodávajú vyhliadky na zakročenie Fedu znížením úrokových sadzieb, na zahojenie rán obchodnej vojny a slabší dolár. Ropa bola v úvode minulého týždňa naďalej pod tlakom pre pretrvávajúce obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky pre tarifné škriepky medzi USA a Čínou, čo by mohlo mať negatívny vplyv na dopyt po komodite. Uvoľnenie migračného napätia s Mexikom, očakávané uvoľnenie menovej politiky Fedu a očakávania, že OPEC predĺži svoju dohodu o znížení jeho produkcie aj v druhej polovici roka, dokázali zvrátiť jej prepad a komodita týždeň ukončila v miernom zisku. Väčší zisk čierneho zlata však bol limitovaný minulotýždňovým nárastom zásob komodity v USA na takmer sedem miliónov barelov, čím siahol na takmer dvojročné maximum. Americký benchmark, ropa WTI uzatváral nad hranicou 54 dolárov a brent nad 63 dolármi.

Devízové trhy 

Dolár zaknihoval najhorší týždeň tento rok, keď rastú očakávania, že Fed pristúpi k zníženiu sadzieb, pričom jeho šéf a ďalší centrálni bankári vyjadrili otvorenosť k takémuto kroku, keďže lokálna ekonomika je pod tlakom spomaľovania pre obchodnú vojnu. Derivátový trh agresívne kalkuluje s takmer tromi zníženiami sadzieb po 25 bázických bodov do konca roka a so štyrmi počas nasledujúcich 12 mesiacov. Do defenzívy ho tlačil aj slabý májový nonfarm payrollls report z pracovného trhu. Voči euru sa kurz dolára prvýkrát od marca prehupol cez hranicu 1,13 USD/EUR. Euro v závere týždňa  pozitívne vnímalo viac-menej holubičí tón ECB a jej kroky na naštartovanie európskeho hospodárstva, čo prebilo aj pretrvávajúcu recesiu v nemeckom priemysle.