/data/MediaLibrary/articles/14871/monet-400px.jpgZdroj: Christie'sClaude Monet - Saule pleureur et bassin aux nymphéasZbierku majstrov ako Monet, Van Gogh, Renoir či Degas zhromažďoval súkromný zberateľ, ktorého identita ostala utajená. Tvorí ju 23 obrazov a budú ich dražiť jednotlivo, nie ako ucelenú zbierku. Očakáva sa, že vynesú viac ako 100 miliónov libier.

Najviac, až 40 miliónov libier, by mal vyniesť obraz jazierka s leknami, ktorý namaľoval Claude Monet medzi rokmi 1916 až 1919. Potom patril jeho synovi Michelovi, kým sa dostal do rúk anonymného zberateľa. Zátišie s tanierom s hruškami a s broskyňami na drevenom stole, ktoré namaľoval Paul Cézanne, by sa podľa expertov malo vydražiť za viac ako 20 miliónov libier. Vzniklo v rokoch 1885 – 1887 a znamená bod obratu pre umelca, ktorý sa v tom období začal odkláňať od impresionizmu.

V zbierke sa nachádza aj olejomaľba Vincenta Van Gogha. Ide o portrét mladej ženy, zrejme servírky z kaviarne alebo z baru. Je to jedna zo siedmich malieb, ktoré vznikli počas trojmesačného pobytu Van Gogha v belgických Antverpách v zime 1885. Pri ňom sa očakáva cena 12 miliónov libier. Sumu 10,5 milióna libier by mala vyniesť lesná scéna, ktorú namaľoval Pierre-Auguste Renoir medzi rokmi 1874 – 1877. Zberateľ ho kúpil v roku 1986 a odvtedy sa na verejnosti neobjavil.

Dve aukcie

/data/MediaLibrary/articles/14871/van-gogh-400.jpgZdroj: Christie'sVincent van Gogh - Portrait de femme: buste, profil gauchePodľa zástupcov Christie’s je to najvýznamnejšia zbierka, aká sa na londýnskom trhu objavuje za viac ako desaťročie. Aukcia sa bude konať 27. februára. Zaujímavé je, že iba deň predtým naplánovali aukciu impresionistov aj v konkurenčnej sieni Sotheby’s. Na nej bude kraľovať tiež dielo od Moneta – Vojvodský palác. Očakáva sa pri ňom výsledná cena 20 až 30 miliónov libier.