Akciové trhy

Posledný septembrový týždeň sa na akciových trhoch sfarbil opäť do červena a mesiac tak nezostal nič dlžný svojej povesti ako výkonnostne najslabší na Wall Street. Akcie dostávala pod tlak kombinácia spomaľovania globálneho ekonomického rastu pri očakávaní redukcie monetárnej akomodácie, ktorá viedla k rastu dlhopisových výnosových kriviek, rôzne problémy v Číne od realitného trhu až po nedostatok energií a ich vysokých cien, čo je celosvetovým problémom, klesajúca fiškálna podpora vlád, úzke a nezlepšujúce sa hrdlo dodávateľských reťazcov, ako aj obavy z pretrvávania vyššej inflácie dlhší čas. Negatívne na trhy pôsobila nervozita okolo neschopnosti amerických zákonodarcov dohodnúť sa na financovaní vlády na nový fiškálny rok pri bezprostrednej hrozbe zatvorenia federálnych úradov – teda tzv. government shutdownu, ktoré sa podarilo odvrátiť doslova za päť minút dvanásť. Navyše, ak sa čoskoro nezvýši alebo nesuspenduje dlhový strop, Washingtonu hrozí hoci len technický, no prvý default v histórii, čo takisto mimoriadne vyrušuje akciových býkov. Široký americký akciový index S&P 500 tak odovzdal v minulom týždni 2,2 percenta pri rovnakých stratách paneurópskeho indexu STOXX 600. Rozvíjajúce sa trhy stratili podľa MSCI Emerging Markets indexu necelé 1,5 percenta.

Dlhopisové trhy

10-ročný americký výnos dosiahol v minulom týždni métu 1,5 percenta, čo predstavuje trojmesačné maximá, keď Fed na svojom septembrovom zasadnutí naznačil, že by mohol redukovať kvantitatívne uvoľňovanie rýchlejšie a doručiť prvé zvýšenie úrokových sadzieb skôr, ako čakali trhy. Aj ECB signalizovala zvoľnenie dynamiky nákupov aktív, čo sa pretavilo aj do rastu výnosov nemeckých bondov, kde však výnosová krivka ostáva stále hlboko pod nulou. Navyše obchodníci reagujú aj na vyššie ako očakávané inflačné tlaky, keď je čoraz viac zrejmé, že budú mať viac trvalejší charakter v porovnaní s očakávaniami centrálnych bánk. To tlačí takisto výnosové krivky nahor a ich sklon sa stáva viac strmým. Na akciových trhoch na to najviac doplácali rastové technologické tituly, kde väčší podiel cash flowu diskontuje zo vzdialenejšej budúcnosti.

Komoditné trhy

Zlato začiatkom októbra prerušilo septembrové straty a zaznamenalo rastový týždeň, ktorý ukončilo na méte 1761 dolárov s 1,1-percentným ziskom, keď medzi obchodníkmi prevládli obavy z vyššej inflácie a zo všeobecnej nervozity na trhoch nad rastom americkej výnosovej krivky pre redukciu tempa nákupu aktív Fedom a nad silnejším dolárom. Ropa pokračovala v minulom týždni v raste, pričom severomorský Brent pokoril dokonca 80-dolárovú métu, texaský benchmark WTI prekonal 74 dolárov, čo je v oboch prípadoch najvyššia úroveň od jesene 2018. Za týmto vývojom stojí rast dopytu po komodite pri zotavovaní globálnej ekonomiky a raste mobility po ústupe koronavírusu v systémovo dôležitých ekonomikách. Ponuka pritom zaostáva za rastúcim dopytom pri rýchlom poklese komerčných zásob, keď OPEC+ z opatrnosti zvyšuje ťažbu len veľmi pomaly, do nových vrtov sa investuje málo a navyše, v dôsledku hurikánov boli odstavené viaceré zariadenia v Mexickom zálive.

Devízové trhy

Dolár pokračoval v septembri v letnom posilňovaní voči košu hlavných svetových mien až k 12-mesačným maximám. Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru klesol pod 116 dolárových centov na najnižšiu úroveň od júla 2020. Americkej mene dodávala silu jednak zvýšená averzia voči riziku na trhoch a jednak stávky na to, že Fed by mohol byť prvou centrálnou bankou z veľkej štvorky systémovo najdôležitejších, ktorý by mohol zvýšiť úrokové sadzby, a to už koncom budúceho roka, keď by mal aj rýchlejšie, ako čakal, trh ukončiť kvantitatívne uvoľňovanie.