Paul Allen a Bill Gates sa spoznali na súkromnej strednej škole Lakeside v Seattli. Obaja sa zaujímali o počítače a obaja nedokončili vysokoškolské štúdium, aby mohli spoločne založiť počítačovú firmu. Stalo sa tak v roku 1975. Práve Allen vymyslel názov, ktorý pôvodne znel Micro-Soft. Neskôr z neho vypadla pomlčka. Firme sa veľmi darilo, prerazila s operačným programom MS-DOS a stala sa v tomto segmente lídrom na trhu. Dnes sa hodnota firmy približuje k 830 miliardám dolárov.

V roku 1982 však Allenovi diagnostikovali Hodgkinov lymfóm, t. j. nádorové ochorenie lymfatickej sústavy. Vďaka rádioterapii a transplantácii kostnej drene sa vyliečil, ale totálne prehodnotil svoj život a svoje priority. V roku 1983 z vedenia firmy odišiel, ponechal si však svoje akcie, čo mu vynieslo väčšinu z jeho majetku. Začal sa viac venovať svojim koníčkom a záujmom. Investoval napríklad do firiem, ktoré sa zaoberajú vesmírnym výskumom a umelou inteligenciou. Ako vášnivý športový fanúšik kúpil v roku 1988 basketbalový klub Portland Trail Blazers, ktorý sa v rokoch 1990 a 1992 dostal až do finále NBA. Veľký úspech dosiahol aj s klubom NFL Seattle Seahawks, ktorý sa pod jeho vlastníctvom trikrát dostal do finále a v roku 2014 dokonca vyhral Superbowl. Allen sa venuje nielen americkému futbalu, podiel má aj vo futbalovom klube Seattle Sounders FC, ktorý hrá v MLS.

Hľadal potopené lode

Jeho najväčším koníčkom však bolo hľadanie vrakov lodí potopených v druhej svetovej vojne. Postupne vlastnil tri veľké jachty. Dve z nich – Octopus a Petrel – boli vybavené ako najmodernejšie výskumné plavidlá s robotickými ponorkami, ktoré sú schopné operovať v hĺbkach aj 6 000 metrov. Allen v minulosti našiel napríklad vrak najväčšej japonskej bojovej lode Musaši a mnoho lodí potopených v bojoch o Guadalcanal v Tichom oceáne. Expedície však podnikol aj v Atlantiku a v Stredozemnom mori. Pri poslednej výprave na jar tohto roku našiel v Pacifiku krížnik Indianapolis, lietadlovú loď Lexington a ľahký krížnik Juneau.

Bol tiež veľkým zberateľom a podporovateľom umenia. Kupoval diela starých majstrov, impresionistov a moderných abstraktných maliarov. V roku 1999 ho dokonca zaradili medzi 200 najväčších zberateľov výtvarného umenia na svete. Vo svojej zbierke mal Renoira, Maneta, Gauguina či súčasného maliara Marka Rothka. Nenechával si ich pre seba, ale vystavoval ich v galériách viacerých neziskových organizácií, ktoré založil na tento účel. Allen sa totiž pripojil k výzve Billa Gatesa a Warrena Buffetta a sľúbil, že minimálne polovicu svojho majetku dá na charitu. Okrem spomínaných vecí podporoval napríklad životné prostredie a boj proti ebole.

Na dobročinnosť však stihol venovať len niečo vyše 2 miliárd dolárov. Už v roku 2009 sa mu zákerná choroba vrátila, tentoraz v podobe non-Hodgkinovho lymfómu. Vtedy ju opäť porazil. Len začiatkom októbra oznámil, že s rakovinou bojuje už tretíkrát. Vtedy povedal, že on aj jeho lekári sú, čo sa týka liečby, optimisti. Objavili sa však komplikácie, ktorým o dva týždne neskôr podľahol.

Kto bude dediť?

Po Allenovej náhlej smrti teraz nie je jasné, čo s bude s jeho obrovským majetkom. On sám deti nemal, ale mal dobrý vzťah so sestrou Jody a s jej tromi dospelými deťmi, ktoré ho niekedy sprevádzali na výpravách po svete. Časť majetku zrejme odkáže im, časť môže pripadnúť jeho charitatívnym nadáciám. Otázkou je, kto bude novým majiteľom jeho športových klubov a rozsiahleho súkromného majetku. Spomínali sme už jachty, no Allen vlastnil aj veľké množstvo domov. V exkluzívnej štvrti na ostrove Mercer v Seattli mal najmenej deväť víl. Ďalšie vlastnil v Kalifornii – v Los Angeles, Beverly Hills aj v San Franciscu. Na Manhattane v New Yorku mal dva veľké byty, okrem toho mal vilu aj na Havaji a ranč v Idahu. A to sa týka len USA – dom mal aj v Londýne a na francúzskom Azúrovom pobreží.