Takéto bunkre stavali nacisti v centre veľkých miest. Boli v Berlíne, Hamburgu a vo Viedni, uvažovalo sa o nich aj v Brémach a Mníchove. Dôvodom bola protivzdušná obrana proti spojeneckým náletom. V mestskej zástavbe obmedzovali streľbu protilietadlových kanónov okolité domy. Preto prišli nacisti s nápadom postaviť vysoké železobetónové veže, ktoré by mali kanóny na vrchu. Interiér veží sa dal využiť ako kryty pre obyvateľstvo. Veže totiž mali steny hrubé až 3,5 metra a vtedajšie letecké bomby ich nemohli ohroziť.

V Hamburgu vyrástli štyri takéto stavby. Vežu St. Pauli začali stavať v roku 1942. Na otrocké práce nahnali väzňov z koncentračného tábora, ktorý ju dokončili za 300 dní. Stavba má štvorcový pôdorys s rozmermi 75 x 75 m a výšku 39 metrov. Na strope boli kanóny kalibru 128 mm a vnútri bolo šesť poschodí, na ktorých sa mohlo počas náletu ukryť okolo 20 000 ľudí.

/data/MediaLibrary/articles/16084/veza-1945.jpgzdroj: CNN

Nové využitie

Po vojne všetky veže v Berlíne zbúrali, no ukázalo sa to ako veľmi náročný proces. V Hamburgu preto zbúrali len dve menšie stavby, vo Viedni stoja všetky veže dodnes. Aj hamburská veža St. Pauli ostala stáť a v súčasnosti je v nej niekoľko nočných klubov a umelecké ateliéry. Čoskoro však dostane nové využitie. Na jej streche vyrastie nový hotel, ktorý bude mať tvar pyramídy a päť poschodí. Bude v ňom 136 izieb a klasické vybavenie ako bar, kaviareň a reštaurácia. Unikátny priestor však využijú aj na visuté záhrady, ktoré budú pokrývať strechu nového hotela. Bude z nich výhľad na koncertnú halu miestnej filharmónie. Okolo bunkra tiež vybudujú zelený chodník, ktorým sa bude dať vyjsť pešo až do záhrad. Otvoriť ho majú v polovici roka 2021.

/data/MediaLibrary/articles/16084/hotel.jpgzdroj: CNN