Akciové trhy

Wall Street si v minulom týždni dokázala udržať robustné zisky z júnového dna na úrovni okolo 10 percent. Prispieva k tomu solídna firemná výsledková sezóna za druhý kvartál, kde väčšina firiem prekonala očakávania na úrovni ziskov, pričom výhľady do budúcnosti neboli až tak veľmi, v rozpore s očakávaniami, zhoršované. Mnohé predstihové ukazovatele navyše naznačujú radikálny ústup inflačných tlakov a zároveň v minulých dňoch zverejnené makrodáta nálady zo služieb za júl podľa ISM a trhu práce, ktorý ukázal na robustný prírastok až 528-tisíc miest za júl (dvojnásobok oproti konsenzu), signalizujú pomernú rezistenciu americkej ekonomiky. To značí, že z technickej recesie by nemusela prejsť aj do skutočnej napriek zvyšovaniu sadzieb Fedom. Európa viac-menej kopírovala Wall Street v raste (z júnového dna) napriek tomu, že nad ňou visí Damoklov meč energetickej krízy, ktorá bude silne podkopávať ekonomický rast s vysokou pravdepodobnosťou pádu nemeckej ekonomiky do recesie už v priebehu tretieho kvartálu.

Dlhopisové trhy

10-ročný americký výnos sa v samom závere minulého týždňa skokovito posunul nahor o 15 bázických bodov k 2,83 percenta a 2-ročný o 20 bázických bodov k 3,24 percenta v reakcii na zverejnenie mimoriadne silného júlového reportu z amerického trhu práce, ktorý ukázal na čistý prírastok 528-tisíc pracovných miest, dvojnásobok v porovnaní s konsenzom, čo okrem iného znamená, že americký trh práce vymazal všetky koronastraty. Navyše dáta ukázali na pokračovanie dynamického rastu platov v USA, ktoré sa medziročne zvýšili o 5,2 percenta. Takéto čísla budú mať tendenciu menej obmedzovať Fed v pokračovaní svižného zvyšovania sadzieb. Vskutku, trh aktuálne na základe cien úrokových derivátov vidí približne 70-percentnú šancu na to, že americká centrálna banka doručí v septembri opäť zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov, pričom ešte pred pár dňami nedosahovala táto pravdepodobnosť ani 30 percent. Posun americkej výnosovej krivky nahor sa pretavil aj do ostatných častí dlhopisového trhu vrátane výnosov nemeckých 10-ročných dlhopisov, ktoré sa priblížili k jednopercentnej méte.

Komoditné trhy

Ceny ropy klesli v minulom týždni takmer o desať percent a vymazali všetky zisky od momentu ruskej invázie na Ukrajinu. Ropa WTI sa ponorila pod 90 dolárov a Brent pod 95, keď na trhu s komoditou prevažujú obavy z príchodu recesie do Ameriky aj Európy so slabnutím dopytu. Naopak, viac do úzadia išiel napätý stav fyzického trhu s nedostatočnou ponukou a neochotou OPEC-u+ príliš zvyšovať ťažbu. Združenie na minulotýždňovom zasadnutí rozhodlo o zvýšení ťažby od septembra len o 100-tisíc barelov dennej produkcie, čo je na úrovni štatistickej chyby, keď odolalo volaniu Spojených štátov po dynamickom navýšení produkcie. Okrem iného aj preto, že produkuje na hranici výrobných možností a Saudská Arábia, ktorá má spolu so Spojenými arabskými emirátmi priestor na zvýšenie ťažby (v podstate ako jediné krajiny), má geopoliticky skôr bližšie ku Kremľu ako k Washingtonu. Zlato sa v priebehu minulého týždňa odrážalo až nad 1800-dolárovú métu pri poklese amerických dlhopisových výnosov a oslabovaní dolára, keď trhy redukovali očakávania dynamického uťahovania menových podmienok Fedom. No napokon v závere týždňa nezvládlo odraz nad danou úrovňou po tom, ako prišlo k obratu na dlhopisových trhoch s prudkým odrazom výnosov v rámci reakcie na zverejnenie supersilného nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce za júl. Ten obnovil prospekty zvýšenia sadzieb americkou centrálnou bankou v septembri o 75 bázických bodov.

Devízové trhy

Dolár zastavil v závere minulého týždňa svoje oslabovanie z ostatných dní a výmenný kurz voči euru sa vrátil pod 102 centov v reakcii na zverejnenie silného júlového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce, ktorý by mohol znamenať, že Fed ani v septembri nemusí spomaliť dynamiku zvyšovania sadzieb. Vskutku derivátový trh vidí približne 70-percentnú pravdepodobnosť takéhoto kroku, kým pred týždňom nebola ani tretinová. Okrem toho euro ťaží energetická kríza, keď existujú veľké pochybnosti o tom, či bude mať Nemecko a v širšom kontexte EÚ dostatok plynu počas zimnej vykurovacej sezóny pri tom, ako jej Gazprom obmedzuje dodávky plynu ako odplatu za protiruské sankcie súvisiace s agresiou na Ukrajine. Bez ohľadu na to, či Európe vystačí plyn, alebo nie, jeho ceny sú extrémne drahé a tým pádom sú rekordné aj ceny elektriny, čo bude výrazne pribrzďovať ekonomický rast a pravdepodobne pošle Nemecko (a zrejme aj eurozónu) v závere roka do recesie.