Akciové trhy

Na akciových trhoch panovala pred Veľkou nocou nákupná atmosféra a Wall Street prepisovala historické maximá, keď trhoví hráči predpokladajú ďalšiu akceleráciu obnovy svetovej ekonomiky. A to vďaka pokračovaniu vakcinácie proti COVID-19 a skroteniu koronavírusu aj pre teplejšie počasie v kombinácii s pokračovaním mimoriadne uvoľnenou menovou politikou a americkými fiškálnymi stimulmi. K silnej aktivite v priemysle, najvyššej v rozvinutom svete za ostatnú dekádu, keď prichádza k obnove zásob a odloženým investíciám, sa pridáva po uvoľňovaní opatrení aj sektor služieb a spotreba domácností. Vďaka tomu silne rastú cyklické akcie a prekonávajú rastový technologický sektor. Na týždennej báze široký americký akciový index S&P 500 prepísal historické maximá, keď narástol o 1,1 percenta, nemecký index DAX 30 sa takisto posunul na nové historické maximá, pričom paneurópsky index STOXX 600 je na najvyšších postkoronových úrovniach a minulý týždeň si pripísal 1,2 percenta.

Dlhopisové trhy

Vyššia ochota podstupovať riziko v kombinácii s čoraz presvedčivejšími signálmi obnovy ekonomiky sa pretavili aj do posunu americkej výnosovej krivky nahor s 10-ročným výnosom nad 1,7 percenta. Rast európskych výnosov je však pomerne limitovaný, pričom nemecká „desiatka“ zatvárala týždeň na -0,31 percenta vzhľadom na slimačie tempo vakcinácie proti COVID-19, ďalšiu vlnu pandémie koronavírusu a potrebu predlžovania lockdownov, čo vyústi do neskorého odrazu ekonomického rastu v porovnaní s USA či so zvyškom sveta. Navyše, ECB zvyšuje tempo nákupu dlhopisov, čo takisto prispieva k tlmeniu rastu výnosov na európskych dlhopisových trhoch. Konštruktívna nálada medzi trhovými participantmi sa však prejavila do rastu cien korporátnych dlhopisov, keď kompresie rizikových prirážok na trhoch vykompenzovali pokles cien štátnych dlhopisov.

Komoditné trhy

Ropa sa konsolidovala zhruba 10 percent pod marcovými 14-mesačnými maximami s Brentom okolo 63-64 dolárov a WTI okolo 60-61 dolárov, keď na ňu vplývajú predlžujúce sa lockdowny v Európe a niektoré dočasné jednorazové faktory ako výber ziskov zo stávok na rast, prerolovávania hedžingu uskladnených zásob a ich čiastočné rozpúšťanie, čo zasiahlo viacero veľkých opčných strikov a spustilo efekt snehovej gule dopredajov známy v rámci opčnej terminológie ako negatívny gamma efekt. Mínusom bola aj neštandardne vysoká miera odstávok amerických rafinérií po mrazivom počasí v Texase, ako aj posilnenie dolára. Zlato ostalo pre zvýšenú ochotu trhov podstupovať riziko v defenzíve okolo 1 720 dolárov a miestami sa ponorilo pod 1 700-dolárovú métu, keď naň negatívne pôsobil rast úročenia amerických dlhopisov, silnejší dolár a zlepšujúce sa prospekty rastu svetovej ekonomiky.

Devízové trhy

Napriek konštruktívnej nálade na trhoch mal dolár tendenciu posilňovať voči euru a vzájomný výmenný kurz sa priblížil k méte 117 centov. Stojí za tým skutočnosť, že americká ekonomika má v najbližšom čase lepšie perspektívy rastu vďaka rýchlonohej vakcinácii populácie proti COVID-19 na rozdiel od eurozóny, čo vyúsťuje do predlžovania lockdownov a následného odďaľovania akcelerácie oživenia miestnej ekonomiky.