Akciové trhy

Akciové trhy sa v minulom týždni konsolidovali, hoci v jeho úplnom závere dokázal americký bluechipsový index Dow Jones prepísať historické maximá, keď sa dostal nad 28- tisíc bodovú métu a široký index S&P 500 sa prehupol cez 3100 bodov. Pauza nastala po zhruba osempercentnej rally od začiatku októbra, v reakcii na očakávanie skorého podpisu „fázy jedna“ obchodnej dohody medzi Washingtonom a Pekingom, pokles pravdepodobnosti tvrdého brexitu, solídnu kvartálnu výsledkovú sezónu či určité zlepšenie sa makrodát.

Dlhopisové trhy

Keďže sa zdá sa, že svet sa nachádza okolo inflexného bodu, od ktorého by sa hospodársky rast mal začať zlepšovať a vrátiť k trendovému rastu aj vďaka upokojeniu sa nervozity okolo obchodnej vojny, výnosy štátnych dlhopisov sa od začiatku októbra odrazili nahor o 30 bázických bodov a od augustového dna dokonca rádovo o 50 bodov. Súčasne prišlo ku kompresii rizikových prirážok podnikových dlhopisov v rozvinutých aj rozvíjajúcich sa krajinách rádovo o 15-40 bodov. Po takýchto výraznejších posunoch však prišiel v minulom týždni oddychový čas a mierna korekcia - nejde však o nič netypické. Americký 10-ročný výnos sa pohybuje tesne nad 1,8 percentami, pričom nemecká „desina“ je stále pod nulou okolo -0,3 percent, keď sa nedokázala výraznejšie odraziť ani po solídnych číslach rastu nemeckej ekonomiky za tretí kvartál, vďaka čomu sa tesne vyhla recesii.

Komoditné trhy

Určité zmiernenie euforickej nálady na trhoch, hoci vo všeobecnosti je stále konštruktívna a naklonená k podstupovaniu rizika, využilo k nádychu zlato, ktoré sa odrazilo o necelé percento z augustových miním, no stále sa nachádza hlbšie pod 1500-dolárovou métou. Ropa sa posunula minulý týždeň mierne nahor k 58 dolárom v prípade WTI a nad 63 dolárov v prípade brentu, keď obchodníci započítali do jej cien optimizmus okolo posunu v obchodných rokovaniach medzi Spojenými štátmi a Čínou, no vyššie zisky komodity limitovali obavy z rastu jej zásob v budúcom roku pri neistote okolo toho, či OPEC a s ním spolupracujúce krajiny ďalej znížia ťažbu.

Devízové trhy

Kurz eura voči doláru sa výraznejšie cez týždeň nepohol a držal sa nad 110 dolárovými centami, keď sa na trhoch striedal optimizmus z možnosti skorého uzavretia „fázy jedna“ sinoamerickej obchodnej dohody s pesimizmom, že rokovania medzi oboma stranami sa zasekávajú. Euru príliš nepomohol ani fakt, že nemecká ekonomika sa tesne vyhla technickej recesii v treťom štvrťroku, stále ide o krehký rast a séria októbrových dát z čínskej ekonomiky zaostala za konsenzom, čo bránilo výraznejšiemu oslabeniu sa dolára.