Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku predviedli v minulom týždni volatilné obchodovanie, zakončené v červených farbách. Značnú nervozitu vyvolávajú na trhoch zvýšené inflačné tlaky, pri raste spotrebiteľských cien v Spojených štátoch najrýchlejším tempom za štyri dekády a najvyššej inflácii od vzniku eurozóny, a tým súvisiace očakávania rýchlejšieho odoberania menovej akomodácie Fedu, ktoré boli podporené viacerými jastrabími vyjadreniami jeho predstaviteľov. Kroky smerujúce k normalizácii menovej politiky s vyššími úrokovými sadzbami tlačia nadol najmä vysoké valuácie rastových a technologických akcií, ktoré sa preto dostávajú pod intenzívnejší predajný tlak. Široký americký index S&P 500 stratil v minulom týždni 0,3 percenta pri páde paneurópskeho STOXX 600 o 1,1 percenta, k čomu prispela aj zvýšená nervozita okolo omicron variantu koronavírusu. Emerging akcie však zaznamenali rast, keď index MSCI Emerging Markets pridal vyše 2,5 percenta, čo ide najmä na vrub oslabenia dolára.

Dlhopisové trhy

Americká výnosová krivka ostala na zvýšených úrovniach s 10-ročným výnosom tesne pod 1,8 percenta na dvojročných maximách, keď je zrejmé, že Fed doručí prvé postpandemické zvýšenie sadzieb už o dva mesiace, pričom zároveň úplne ukončí kvantitatívne uvoľňovanie a zrejme čoskoro začne aj s redukciou svojej nafúknutej bilancie. Výraznejší rast výnosov blokovali očakávania, že tempo rastu americkej inflácie by sa mohlo v nasledujúcich mesiacoch už spomaľovať, čo by do určitej miery znižovalo tlaky na to, aby Fed konal ešte agresívnejšie. Európske výnosy kopírovali americký trh, vzhľadom na takisto vysoké inflačné tlaky v eurozóne a 10-ročný nemecký výnos je už len tesne pod nulou.

Komoditné trhy

Ropa WTI sa v ostatných dňoch priblížila k 85-dolárovej méte a Brent ju prekonal, keď si obchodníci uvedomujú, že previs rýchlo rastúceho dopytu nad ponukou tak skoro nezmizne. Dopyt benefituje z dynamického oživovania globálnej ekonomiky a v tomto roku by sa mal posunúť na rekordné úrovne. Ponuka trpí dlhodobou podinvestovanosťou do upstreamu, aj pre neracionálnu zelenú politiku západných vlád, mimoriadne nízkym stavom komerčných zásob a malou kapacitu združenia OPEC+ ďalej zvyšovať ťažbu. Komodite súčasne pomáha aj neochota NATO dohodnúť sa s Ruskom na bezpečnostných zárukách. Zlato sa vrátilo v minulom týždni nad 1 800 dolárov, k čomu mu pri raste úročenia amerických dlhopisov pomohlo oslabenie dolára a určitá averzia voči riziku. Zisky žltého kovu však boli limitované, keď je zrejmé, že globálna menová politika smeruje k sprísňovaniu a zvyšovaniu sadzieb.

Devízové trhy

Dolár sa oslabil voči košu hlavných svetových mien a vzájomný výmenný kurz narástol voči euru nad 114 dolárových centov napriek zníženej ochote podstupovať riziko. Zdá sa, že trhy už do značnej miery započítali sprísňovanie menovej politiky Fedu a na tomto poli ich akoby už nemalo čo príliš prekvapiť. Naopak, vidia možnosť, že mnohé ostatné iné banky na čele s ECB budú musieť vzhľadom na vysoké a zrejme trvalejšie inflačné tlaky prehodnotiť plány a zrýchliť uťahovanie menovej politiky.