Praha: Abstraktné umenie z prvej ruky

Stál pri zrode abstraktného umenia a jeho dielo pozná takmer celý svet. Jedná sa o Františka Kupku, ktorého cestu od symbolizmu k nefiguratívnemu umeniu aktuálne ukazuje Národná galéria v Prahe v spolupráci s francúzskym Reunion de musées nationaux Grand Palais a fínskym Ateneum Art Museum. Retrospektívna výstava predstavuje divákom Kupkove symbolistické maľby, ako aj prvé expresionistické portréty, alebo farebné vertikály, neskôr doplnené o reč tvarov a farieb v mašinistickom duchu. Početné práce na papieri predstavujú Kupku ako satirického kresliara aj znamenitého ilustrátora, umelca so širokým záujmom o filozofiu, náboženstvo, antiku či vedu. Kupkove dielo môžete lepšie spoznať do 20. januára 2019 vo Valdštejnskej jazdiarni v Prahe.

/data/MediaLibrary/articles/14386/kupka-zdroj-narodni-galerie-v-praze.jpgzdroj: Národní Galerie Praha

Humlebæk: Úloha mesiaca v histórii umenia

Japonský miliardár a veľký umelecký zberateľ Yusaku Maezawa plánuje vziať umelcov na mesiac v nádeji, že tak významne inšpiruje ich prácu. Aktuálna výstava v Louisiana Museum of Modern Art v Dánsku tejto predstave dáva za pravdu. Mesiac skutočne umelcov inšpiroval od nepamäti. Slávne dánske múzeum teraz zhromaždilo 200 diel, ktoré odrážajú dopad tajomstva mesiaca na dejiny umenia. Návštevníci tu nájdu artefakty z rôznych historických období – od mesačnej mapy Galilea po trojrozmerne vytlačené mraky architekta Normana Fostera. Výstavu The Moon: From Inner Worlds to Outer Space môžete navštíviť až do 20. januára 2019 v Louisiana Museum of Modern Art v dedine Humlebæk asi 35 km severne od hlavného dánskeho mesta Kodane.

Viedeň: Renesančné bruegelovské postavičky na jednom mieste

Pri príležitosti 450. výročia úmrtia Pietera Bruegela staršieho si pripravilo Kunsthistoriches múzeum vo Viedni svetovo prvú veľkú monografickú výstavu tohoto vlámskeho majstra. Expozícia obsahuje viac ako 75 percent známych Bruegelových umeleckých diel. Jedná sa o mimoriadne pôsobivý počin, pretože veľa diel tohto renesančného umelca už teraz iba zriedkakedy cestuje kvôli svojmu veku a krehkosti. Dve plátna, Dulle Griet (asi 1562) z Antverpského múzea Mayer van den Bergh a Triumf smrti (1562-63) z Múzea Nacional del Prado v Madride, boli dokonca priamo pre túto výstavu, ktorá bola pripravovaná šesť rokov, zreštaurované. Bruegela nájdete vo Viedni až do 13. januára 2019.

/data/MediaLibrary/articles/14386/brueghel-zdroj-kunsthistorisches-museum.jpgzdroj: Kunsthistoriches Museum

Paríž: Basquiat po prvýkrát v Európe

Jean-Michel Basquiat je jeden z najdrahších a najpredávanejších súčasných umelcov sveta. Aj keď sa dožil iba 28 rokov, stihol za svoju krátku umeleckú kariéru vytvoriť mnoho ikonických diel, ktoré si aktuálne môžete prehliadnuť vo Fondation Louis Vuitton v Paríži. Okolo 120 diel vytvorených Jean-Michel Basquiatom v rokoch 1980 až 1988, vrátane slávnej série Heads z rokov 1981 a 1982, alebo prác, na ktorých sa podieľali aj Basquiatovi spolupracovníci ako bol napríklad Andy Warhol, sú v Európe k videniu takto pokope po prvýkrát v histórii. Paríž sa tak až do 4. januára 2019 oplatí navštíviť aj pre túto pôvodne street artovú umeleckú hviezdu.

Štokholm: Pop art znovu na scéne

Pokiaľ vás na predošlej výstave zaujal predovšetkým odkaz na umelecký vklad Andyho Warhola, vyrazte skôr do Švédska. V Moderna Museet nájdete výstavu, ktorá okrajovo pripomína, že by tohoto roku Warhol oslávil 90. narodeniny, viac ale upozorňuje na 50. výročie od doby, kedy mala táto pop artová hviezda v Štokholme po prvýkrát sólovú výstavu. Revízia pôvodnej výstavy okrem prezentácie ikonických Warholových diel Brillo Boxes (1964) alebo Mao (1973) skúma aj politický a spoločenský kontext tejto 50 ročnej kultúrnej udalosti. Výstavu Warhol 1968 môžete navštíviť až do 17. februára 2019.

/data/MediaLibrary/articles/14386/warhol-1968-zdroj-moderna-museet.jpgzdroj: Moderna Museet