Akciové trhy

Hlavnou udalosťou hýbajúcou trhmi bol čínsky koronavírus šíriaci sa do celého sveta, čo vyvoláva obavy, že by sa epidémia mohla zmeniť na pandémiu s oveľa vážnejším dosahom na globálnu ekonomiku, ako sa doteraz predpokladalo. Predajný tlak zintenzívnili výrazne zhoršujúce sa prospekty rastu globálnej ekonomiky, pričom rastie pravdepodobnosť, že výpadky produkcie a spotreby z úvodu roka nebude možné dohnať v ďalších mesiacoch, čo ohrozuje aj prospekty rastu firemných ziskov. Pritom najmä návrat čínskej ekonomiky, kde sa vírus už dostáva pod kontrolu, do normálu je pomerne pomalý. Aspoň čiastočné upokojenie priniesol na záver týždňa šéf Fedu Jerome Powell, ktorý vyhlásil, že americká ekonomika zostáva v dobrom stave a centrálna banka v prípade potreby spraví potrebné kroky na podporu ekonomiky. Pravdepodobnosť zníženia úrokových sadzieb na najbližšom zasadnutí Fedu už tento mesiac o štvrť percentuálneho bodu tak dosiahla medzi analytikmi istotu. Výsledkom paniky, že by globálna ekonomika mohla dočasne spadnúť do recesie, bol najhlbší týždenný prepad amerických aj európskych akcií od globálnej finančnej krízy v roku 2008, pričom akcie vymazali všetky svoje tohtoročné zisky.  Sumárne v minulom týždni najsledovanejší akciový index sveta S&P 500 zaznamenal najrýchlejší pád o viac ako 10 percent v histórii. Nakoniec stratil až 11,5 percenta, vrátil sa pod 3 000-bodovú hranicu a uzatváral na 2 954 bodoch. Technológie, ktoré boli v tomto roku doposiaľ najrýchlejšie rastúcim odvetvím, stratili 10,5 percenta a Nasdaq Composite uzatváral na 8 567 bodoch. Užší index Dow Jones Industrial Average odpísal až 12,4 a uzatváral na 25 409 bodoch. Paneurópsky index STOXX Europe 600 stratil takmer 12,3 percenta a nemecký DAX 30 až 12,5 percenta. Výrazne menej sa nedarilo emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets stratil „len“ 7,3 percenta

 

Dlhopisové trhy

Investori pripravujúci sa na možnú pandémiu koronavírusu presunuli svoj záujem k bezpečne vnímaným štátnym dlhopisom, čo podnietilo ich výnosové krivky v strmhlavom páde smerom nadol. Americký 10-ročný výnos spadol na rekordné minimá pod 1,2 percenta, pričom nemecké výnosy sa nachádzajú v negatívnom pásme naprieč celým spektrom výnosností.

Komoditné trhy

Prudké výkyvy zaznamenalo zlato, ktoré sa väčšinu týždňa držalo v okolí sedemročného maxima, keď trh špekuloval na ďalšie uvoľnenie menových politík po celom svete. Na záver týždňa však stratilo svoje predchádzajúce zisky a vrátilo sa pod 1 600-dolárovú hranicu, keď investori pristúpili k vyberaniu ziskov v snahe dotovať stratové akciové pozície. Pod silným predajným tlakom sa ocitla ropa, ktorá pre rastúce obavy zo slabnutia dopytu po komodite, pre ekonomické spomalenie vyvolané koronavírusom zaznamenala najväčšie týždňové straty za viac ako 10 rokov. K poklesu prispel aj očakávaný nárast zásob komodity na americkom trhu v minulom týždni o pol milióna barelov. Americká ľahká ropa WTI stratila až 16,2 percenta a vrátila sa pod úroveň 45 dolárov za barel, na 44,76 dolára. Severomorský benchmark ropa Brent stratila 13,6 percenta a len tesne sa držala nad hranicou 50 dolárov, na úrovni 50,52 dolára za barel.

Devízové trhy

Na devízovom trhu naďalej fungovali ako bezpečné útočisko v čase neistoty japonský jen a švajčiarsky frank. Aj napriek risk off sentimentu a predpokladom, že americká ekonomika bude menej zasiahnutá koronavírusom ako zvyšok sveta, sa oslabovaniu nevyhol dolár, keď medzi investormi rastú očakávania, že americká centrálna banka v tomto roku zníži úrokové sadzby, aby zmiernila tlak na ekonomiku spôsobený epidémiou koronavírusu. Z oslabovania dolára ťažilo euro, keď napriek balansovaniu Nemecka na hrane recesie dorazili z krajiny pozitívne dáta zlepšenia investorskej dôvery, poklesu nezamestnanosti, ako aj oživenia inflačných tlakov vo februári.