Označujú ho za DNA koňaku. Nesie meno kráľa, volá sa Henri IV, a produkujú ho od roku 1776. Práve jeho rôzne limitované edície sú najvzácnejšie. V tomto prípade nápoj nechali najskôr vyše 100 rokov v dubových sudoch, kým ho naplnili do fliaš. A to nie hocijakých. Aj ony výrazne zvyšujú cenu. Sú totiž pokryté zlatom, platinou a 6 500 diamantmi. Fľaše vytvoril známy mexický klenotník José Dávalos Mejia, majú objem 1 liter a vážia 8 kg.

V poslednom čase sa uvádza, že tento koňak prekonala Tequila Ley .925 Diamante. Aj v tomto prípade je unikátna fľaša dielom Josého Dávalosa Mejiu. Váži 2 kg, je z platiny, zdobí ju 4 200 bielych diamantov. Mexický zberateľ ju kúpil za 225 000 dolárov. Predpokladá sa, že v súčasnosti by jej cena mohla byť viac ako 3 milióny dolárov. Ide však len o odhad, oficiálne je stále najdrahší dvojmiliónový koňak Henri IV.

/data/MediaLibrary/articles/15784/mg-0268.jpgJednou z najstarších rodín spätých s koňakom sú Godetovci

Všetko zmenil hmyz

Koňaky sú považované za lepšiu investíciu ako víno, najmä preto, lebo po naplnení do fliaš už viac nezrejú a nehrozí im, že sa pokazia, ani po veľmi dlhom čase. Koňaky sú žiadané hlavne medzi ruskými a ázijskými investormi. Kupujú najmä staré fľaše spred roku 1860.

Vtedy začal v Európe vyčíňať cudzopasný hmyz fyloxéra (voška viničová) a väčšinu starých viníc museli zničiť. Niektoré pritom pochádzali ešte z čias antického Ríma. Vinice síce potom nanovo vysadili, ale koňak z tých starých má neopakovateľnú chuť, ktorá sa po roku 1860 už navždy zmenila.

To motivuje majiteľov starých pivníc, aby stáročné fľaše ponúkali na trh. Pred pár rokmi stál napríklad koňak z roku 1790 okolo 11 000 dolárov, dnes má dvojnásobnú hodnotu.

/data/MediaLibrary/articles/15784/mg-0290.jpgPojem francúzsky koňak je relatívne nový, pôvodne sa tento druh alkoholu nazýval holandské pálené víno

Limitované série

Ďalšou možnosťou na investovanie sú limitované edície rôznych značiek. K najznámejším patria Courvoisier, Martell či Rémy Martin. Posledná menovaná sídli priamo v meste Cognac.

Meno jej dal zakladateľ v roku 1724. K najcennejším produktom patrí koňak pomenovaný po kráľovi Ľudovítovi XIII. Miešajú ho z 1 200 koňakov zrejúcich 40 až 100 rokov. Z edície Rémy Martin Black Pearl Louis XIII vyrobili iba 775 fliaš, ktoré sa predávali za 16 000 dolárov. Dnes však ich cena môže dosahovať 55 000 dolárov.

Slávny rod Godetovcov

Ďalšou značkou, ktorá doslova symbolizuje históriu koňaku, je Godet. Pomenovanie francúzsky koňak sa rozšírilo až v 19. storočí. Predtým bol nápoj známejší pod britským menom brandy a úplne najstarší názov bol holandské pálené víno. No a práve zakladateľ rodu Bonaventure Godet bol holandským kupcom, ktorý sa v polovici 16. storočia usadil vo francúzskom prístavnom meste La Rochelle a stal sa jedným z prvých obchodníkov s holandským páleným vínom.

/data/MediaLibrary/articles/15784/godet-1.jpegKoňaky Godet majú za sebou dlhú, niekoľkostoročnú históriu

V jeho diele pokračuje rodina aj o 15 generácií neskôr. Práve bohatá história je jedným z faktorov, ktoré prispievajú k záujmu o značku a tým aj k jej cene.

Každopádne, vždy je dobré mať rôznorodé portfólio – a to platí aj pri koňaku. Dôležitá je aj trpezlivosť. Fľaše sa vám nezhodnotia zo dňa na deň, ale môže to potrvať roky. Niektoré značky znásobia svoju cenu, niektoré menej. Je však pravdepodobnosť, hraničiaca s istotou, že ich cena dole nepôjde. Ak cena nebude stúpať, vždy môžete svoju investíciu otvoriť – a okrem vedomia, že ste neprerobili, vás počas dlhých zimných večerov zahreje aj dobrý koňak.