Napadlo by vám na začiatku roka, že aj obyčajné otváranie dverí môže byť problém? Neveríte? Vari každý teraz zažíva situáciu, že si na toalete poriadne umyje ruky, hygienicky ich vysuší a pokiaľ možno, použije aj dezinfekčný gél na zničenie čo najväčšieho množstva mikróbov. No a po tejto dôkladnej očiste prichádza dilema – ako otvoriť dvere bez toho, aby ste si kontaminovali ruky?

Rovnakú dilemu riešil londýnsky dizajnér Steve Brooks. Z možností, ktoré sa mu ponúkali, sa mu ani jedna nepáčila. Kľučku mohol buď skúšať stlačiť lakťom, malíčkom, ktorý zo svojich prstov používa najmenej, alebo na nej hľadať miesto, ktorého sa ešte nikto nedotkol. A vtedy dostal nápad. Výsledkom je hygienický háčik, ktorým otvoríte dvere bez toho, aby ste sa ich dotkli. Háčik je dostatočne malý, aby sa zmestil do vrecka, a je vyrobený z materiálu, ktorý nie je porézny a ľahko sa čistí. Neubehol ani týždeň od nápadu a Brooksova firma DDB začala vyrábať štyri rôzne verzie háčika. Predáva ich za 15 libier a za každý jeden predaný kus ďalší háčik daruje. Dostal už aj zákazku od štátneho zdravotníckeho systému vo Walese. O novom koronavíruse totiž ešte zďaleka nevieme všetko, ale je jasné, že na niektorých povrchoch dokáže prežiť aj niekoľko dní. Najmä v nemocniciach je teda čo najväčšie obmedzenie kontaktu rúk s okolím kľúčovou otázkou života a smrti.

Brooks a jeho firma DDB, samozrejme, nie sú jediní, kto dostal takýto nápad. Na Amazone sa dá nájsť hneď niekoľko modelov v cene od 8 do 15 libier, pričom to drahšie balenie obsahuje dva kusy. A neostalo len pri otváraní dverí. Dizajnéri mysleli aj na ďalšie povrchy, ktorých sa musíme dotýkať rukou či prstom a na ktorých môžu prežívať vírusy či baktérie. Väčšina háčikov tak pripomína veľké kľúče, pričom výstupok na konci slúži na stláčanie gombíkov vo výťahu či na bankomate. 

/data/MediaLibrary/articles/17642/hacik-2.jpgZdroj: Amazon.com

Ako počas vojny

Bezdotykové otváranie dverí je len jedným zo stoviek až tisícok vynálezov, ktoré sa objavili po začatí pandémie. Naposledy sa inovácie takto rýchlo šírili počas druhej svetovej vojny. Dá sa povedať, že aj teraz je ľudstvo vo vojnovom stave – s neviditeľným mikroskopickým nepriateľom. Svetové firmy sa bez váhania zapojili do boja. Či už sú to leteckí výrobcovia ako Airbus, či automobilky, alebo malé firmy a dokonca jednotliví vynálezcovia, veľmi rýchlo vymysleli a uviedli do praxe nové modely pľúcnych ventilátorov alebo vylepšenia, ktoré ich robia lacnejšími a účinnejšími. Módne značky či kozmetické firmy sa zasa pustili do výroby ochranných pomôcok a dezinfekčných prostriedkov.

Ultrafialová dezinfekcia

Do boja sa okamžite pustili aj menšie firmy a start-upy. Dánska firma UVD Robots vyvinula autonómne stroje, ktoré dokážu vydezinfikovať miestnosti bez toho, aby pri tom musel byť človek. Roboty tak šetria ľudské sily a zároveň ich chránia pred zbytočným vystavovaním sa hrozbám. Stroj sám vojde do miestnosti, uistí sa, že v nej nie je žiadny človek, a potom zapne osem žiaričov, ktoré emitujú silné ultrafialové svetlo. To poškodzuje DNA a RNA vírusov, baktérií a ďalších mikróbov a tým zabraňuje ich ďalšej reprodukcii. Robot sa jednoducho ovláda pomocou aplikácie v smartfóne a dezinfekcia jednej nemocničnej izby mu zaberie približne 20 minút.

/data/MediaLibrary/articles/17642/uvd-robots.jpgZdroj: UVD Robots

Na dezinfekciu pomocou ultrafialového svetla však v bežnom živote nepotrebujete robota. Stačí si pred svetlo na vašom smartfóne nainštalovať doplnok UVLEN. Malá clona vytvorí ultrafialové svetlo, ktoré za 10 sekúnd zbaví rôzne povrchy vírusov a baktérií. Podľa vývojárov sa dá UVLEN použiť na každý typ smart telefónu. Jeho cena je 25 dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/17642/uvlen-2.jpgZdroj: UVLEN

Pozmenili sortiment

Napriek všemožnej snahe sa však všetko v našom okolí vydezinfikovať nedá a isté riziko prenosu vírusu tu bude vždy. V takom prípade je ideálne, ak sa z rúk, ktoré si predsa len umývame častejšie, nedostane na tvár. Lenže ako tomu zabrániť? Človek sa v priemere dotkne svojej tváre 23-krát za hodinu a väčšinou si to ani neuvedomuje. A na to sa rozhodla upozorniť malá firma Slightly Robot so sídlom v Seattle. Bratia Joseph a Matthew Tolesovci a ich kamarát Justin Ith zareagovali hneď, ako sa v ich meste objavili prvé prípady ochorenia COVID-19. Predtým vymysleli náramok, ktorý má zabraňovať obhrýzaniu nechtov. Veľmi rýchlo ho zmenili na náramok Immutouch, ktorý zabzučí vždy, keď sa ruka jeho nositeľa priblíži k tvári.

/data/MediaLibrary/articles/17642/naramok-immutouch.pngZdroj: Slightly Robot

Rovnako zmenila svoje výrobky firma Fitz Frames, ktorá predtým pomocou 3D tlače vyrábala rámy okuliarov na mieru. Teraz prešla na výrobu ochrany očí pre zdravotnícky personál. Aplikácia rýchlo nasníma črty tváre a dáta sa použijú na navrhnutie a vytlačenie ochrannej pomôcky, ktorá každému presne sadne.

Aj americká firma Scylla len upravila svoj produkt. Venovala sa systémom, ktoré pomocou kamier rozoznali, či má v dave niekto zbraň. Svoje výrobky ponúkala napríklad školám či kasínam. Hneď, ako sa objavili prvé správy o novom víruse v Číne, však obrátila svoju pozornosť týmto smerom. Teraz jej systém na diaľku rozoznáva v dave ľudí so zvýšenou teplotou. Využiť ho možno na verejných priestranstvách, v nemocniciach, na letiskách či v iných veľkých budovách. Treba na to len infračervené termálne kamery.