Veľká Británia postupne uvoľňuje obmedzenia podľa dlhodobého plánu. Tento týždeň sa tak otvorili interiéry reštaurácií a tiež sa zmenili pravidlá určujúce, koľko ľudí sa môže stretnúť v interiéri a v exteriéri. Veľkou novinkou je obnovenie prevádzky výletných lodí – za určitých podmienok. Tie totiž dlho nečinne stáli. Už koncom októbra a na jeseň kotvili desiatky týchto kolosov pri pobreží Anglicka a stali sa určitou turistickou atrakciou, keď sa na ne chodili pozerať ľudia z brehu či z malých člnov.

Teraz sa môžu opäť vydať na more s počtom pasažierov obmedzeným na tisíc alebo na 50 percent kapacity – podľa toho, ktoré číslo je nižšie. Plavby sú povolené len v domácich vodách, takže výlety do exotiky sa zatiaľ nekonajú. Na palube je tiež zakázané navštevovať ľudí ubytovaných v iných kajutách. Prvou loďou, ktorá po uvoľnení vyplávala s cestujúcimi, je Virtuosa spoločnosti MSC Cruises. Tá vo štvrtok vyrazila na štvordňovú plavbu zo Southamptonu.

Najväčšia britská loď

V tom istom prístave zároveň v týchto dňoch pokrstili najväčšiu loď, ktorá sa bude plaviť v britských vodách. MS Iona spoločnosti P&O Cruises mala pôvodne vstúpiť do služby už pred rokom, ale pandémia tieto plány zhatila. MS Iona má dĺžku 344,5 m a tonáž 184-tisíc ton. Má 17 palúb a miesto pre 5 200 pasažierov a 1 800 členov posádky. Plnú kapacitu, samozrejme, využije až po úplnom uvoľnení pandemických obmedzení.

Loď postavili v nemeckých lodeniciach Meyer Werft. Zaujímavosťou je jej pohon. Kým väčšina výletných lodí má dieselové motory, ktoré vypúšťajú množstvo emisií, túto poháňa skvapalnený zemný plyn. Jej prevádzka je teda oveľa šetrnejšia k životnému prostrediu. Je to prvá britská výletná loď s takýmto druhom pohonu.

Na prvú plavbu s cestujúcimi sa vydá 7. augusta. Odvtedy sú až do konca septembra naplánované týždňové plavby po ostrovoch okolo Británie – v Škótsku a v Lamanšskom prielive. Pre pretrvávajúce obmedzenia sú tieto plavby prístupné len pre ľudí žijúcich v Británii. Spoločnosť  P&O Cruises zároveň uviedla, že na palubu sa dostanú len tí, ktorí dostali druhú dávku vakcíny najmenej sedem dní pred začiatkom plavby. Kto sa nebude vedieť preukázať potvrdením o očkovaní, toho na loď nepustia.