Rosa Dominguez má 19 rokov a žije v Kalifornii. Prvý tiket si kúpila, keď sa vracala autom domov z Arizony. Zastavila sa na pumpe v okrese San Luiz Obispo a výsledkom bola výhra hlavnej ceny vo výške 555 555 dolárov.

O pár dní neskôr opäť skúsila šťastie na pumpe v Monterey. Tentoraz sa musela uspokojiť so sumou „len“ 100 000 dolárov.

Zástupcom Kalifornskej štátnej lotérie prezradila, že teraz si chce kúpiť nové auto a vyraziť na nákupy.

Ani zďaleka nejde o najvyššiu výhru v lotérii, ale dve výhry po sebe Rosu poriadne rozrušili. „Bola som taká nervózna, že sa mi chcelo iba plakať,“ povedala.

Svetový rekord

Najvyšší jackpot v USA, ale aj na celom svete padol 13. januára 2016 v lotérii Powerball. Zbieral sa nejaký čas a vyvolal veľký ošiaľ. Nakoniec dosiahol závratnú výšku 1,59 miliardy dolárov a o túto sumu sa podelili traja výhercovia. Ich podiely však boli výrazne nižšie.

Dôvodom sú americké federálne zákony, podľa ktorých všetky výhry podliehajú zdaneniu. Navyše v USA sa väčšie sumy nevyplácajú naraz, ale v pravidelných splátkach, čo môže trvať aj 20 rokov. Ak chce výherca vyplatenie výhry naraz, jej výška sa ďalej znižuje. V tomto prípade z podielu vo výške 528,8 milióna klesla jednorazová suma až na 327,8 milióna dolárov.

Aj to je však pekná sumička a výhercovia si napokon zvolili hotovosť. Ako prví sa prihlásili manželia John a Lisa Robinsonovci z Tennessee, ktorí o svojom šťastí hovorili v televízii dokonca skôr, ako si boli po výhru. Druhou výherkyňou bola 70-ročná Maureen Smith z Floridy, ktorá skúšala šťastie v lotérii už dlhé roky a zakaždým podávala rovnakých šesť čísel.

Tretími do partie boli Mae a Marvin Acostovci z Kalifornie. Oni sa však prihlásili až o šesť mesiacov neskôr a odmietli hovoriť s médiami. Dovtedy sa radili s poradcami, ktorých si najali potom, čo zistili, že vyhrali.

Druhý najvyšší jackpot v USA bol v lotérii Mega Millions a 30. marca 2012 dosiahol hodnotu 656 miliónov. Opäť si ho rozdelili traja výhercovia. V ich prípade pri vyplatení v hotovosti klesla jednotlivá výhra na 158 miliónov dolárov.

Najvyššia suma, ktorú si uchmatol jediný výherca, bola 18. mája 2013 v Powerballe. Jeden tiket z Floridy vtedy vyhral 590,5 milióna dolárov. Kúpila si ho 84-ročná Gloria Mackenzie, ktorá potom priznala, že výhercom mohol byť neznámy samaritán. Muž ju pustil v rade pred seba, keď si bola tiket kúpiť. Hodnota výhry v hotovosti vtedy dosiahla 370,9 milióna dolárov.

V Európe nezdaňujú

Na rozdiel od USA výhry v Európe sa nezdaňujú. Štátu odvádzajú dane lotériové spoločnosti iným spôsobom, výhercom na peniaze už nesiahajú. Tak sa stalo, že aj najvyšší jackpot v Európe bol vyplatený v plnej výške. Padol 10. augusta 2012 v lotérii EuroMillions a dosiahol sumu 190 miliónov eur. Vďaka nemu pribudol nový milionár vo Veľkej Británii. Rovnakú sumu získal 24. októbra 2014 výherca v Portugalsku a 185 miliónov eur si odniesol 12. júla 2011 ďalší Brit.

Popri EuroMillions sa od roku 2012 hrá aj ďalšia medzinárodná lotéria Eurojackpot, ktorá je dostupná aj u nás. V nej je maximálna výhra obmedzená na 90 miliónov eur. Dovedna padla trikrát. V Česku ju 15. mája 2015 získal jediný anonymný výherca. V Nemecku ju 14. októbra 2016 tiež vyhral jediný tiket. Do tretice si výhru 6. januára 2017 rozdelilo päť tiketov z rôznych krajín.

Z úplne iného súdka je španielska Vianočná lotéria, považovaná za najväčšiu na svete. Celková hodnota výhier v nej totiž dosahuje až 2,5 miliardy eur, ale rozdeľujú sa medzi veľké množstvo hráčov, vďaka čomu každoročne na Vianoce zbohatne veľa Španielov. Každý tiket má svojich päť čísel, ktoré sa však opakujú v sériách. Hlavnú výhru vo výške 720 miliónov eur si tak podelí 180 hráčov, každý z nich dostane 4 milióny eur. Stačí, aby mal na tikete 5 šťastných čísel.