Spoločnosť Fabergé vznikla v roku 1842 v Petrohrade. Po boľševickej revolúcii sa členovia rodiny postupne dostali do exilu a pokračovali v klenotníckej tradícii v zahraničí. Vlastnícke vzťahy sa však v priebehu rokov zamotali a musel ich riešiť aj súd. Dnes sa pod značkou Fabergé objavujú aj iné produkty, napríklad parfumy.

Originálne šperky

Najcennejšie sú však pôvodné šperky vytvorené pred viac ako 100 rokmi. Aukčný dom Woolley & Wallis v Salisbury teraz ponúkol rúčku dáždnika, ktorú vytvoril klenotník Michail Perchin. Pre spoločnosť Fabergé pracoval od roku 1886 až do svojej smrti v roku 1903. Vyrobil aj niekoľko známych vajec a obdobie, keď bol vo firme predákom, je považované za umelecky najinovatívnejšie.

/data/MediaLibrary/articles/15211/faberge.jpgzdroj: Woolleyandwallis.co.uk

Rúčka dáždnika je dlhá 7,5 cm a zdobená tromi panelmi diamantov. Každý panel má v strede rubín obklopený zelenými smaltovanými lístkami. Rovnaké lístky oddeľujú aj jednotlivé panely. Na rúčke je ešte šesť perál a na jej spodnej časti je veľký rubín obklopený ďalšími diamantmi.

Prekonala odhady

Očakávalo sa, že ju vydražia za 10 000 libier. Nakoniec tento vzácny predmet vyniesol takmer osemnásobok. Rúčku kúpil nemenovaný súkromný zberateľ. Predchádzajúci majiteľ ju v roku 1968 kúpil od spoločnosti Wartski, ktorá obchoduje s umením a špecializuje sa na značku Fabergé. Rúčka je uložená v pôvodnej drevenej škatuľke a je k nej priložený aj certifikát.