Auguste Marie Louis Nicolas Lumiére a jeho mladší brat Louis Jean v roku 1895 premietli svoje filmy najprv na vedeckej konferencii. Tam vzbudili veľký záujem a začali sa šíriť do sveta. Oni sami usporiadali prvé verejné premietanie, na ktorom sa vyberalo vstupné, 28. decembra 1895 v pivnici Grand Café v Paríži. Prišlo tam 30 ľudí a reakcie ľudí podľa dobovej tlače siahali od úžasu až po hrôzu. Jedna žena kričala od strachu a iní si mysleli, že za tým sú nejaké čary.

Lumiérovci premietali 10 krátkych filmov z každodenného života, ktoré sami nakrútili. Zachytili napríklad robotníkov odchádzajúcich z továrne, záhradníka pri práci, kúpajúcich sa ľudí či jazdcov na koňoch. Každý filmový pás mal dĺžku 17 metrov a jeho ručné premietanie otáčaním kľuky trvalo približne 50 sekúnd.

Prvé premietanie vyvolalo obrovskú senzáciu a na ďalšie boli zvedavé davy ľudí. Za pár mesiacov boli Lumiérove kinematografy vo všetkých veľkých mestách. V tom čase vznikol aj tento plagát. Vytvoril ho francúzsky umelec Henri Brispot a zobrazuje davy ľudí tlačiace sa na premietanie. Posledných viac ako 40 rokov sa nachádzal v súkromnej zbierke vo Francúzsku. Aukčná sieň Sotheby´s ho bude ponúkať online od 28. augusta do 4. septembra. Očakáva sa, že prekoná doterajší rekord Sotheby´s za filmový plagát, ktorý je 53 000 dolárov. Takúto sumu vyniesol King Kong.

/data/MediaLibrary/articles/13925/plagaty-lumiere1.jpgzdroj: Pinterest

Najdrahšie na svete

Vo svete však za podobné plagáty padli už aj omnoho vyššie sumy. Najdrahší bol plagát k nemému filmu Metropolis z roku 1927. Nakrútil ho Fritz Lang a plagát k nemu vytvoril Heinz Schulz-Neudamm. Graficky čistá verzia, ktorá okrem obrázku obsahovala už len názov filmu, sa v roku 2005 predala za 690 000 dolárov. Vtedy sa špekulovalo, že kupcom bol známy herec Leonardo DiCaprio.

Poriadnu sumu vyniesla aj nemecká verzia plagátu, ktorá obsahovala aj text v nemčine. Pre medzinárodné publikum bola určená verzia bez textu. Túto nemeckú v roku 2000 vydražili za 357 750 dolárov.

Medzi tieto dva sa do prvej trojice najdrahších plagátov dostal aj americký film Múmia z roku 1932. Jeho poster v roku 1997 predali za 435 500 dolárov.