Akciové trhy

Akciové trhy majú za sebou ďalší stratový týždeň, keď na nich naďalej dominujú obavy zo spomaľovania globálneho ekonomického rastu v kombinácii so zvyšovaním úrokových sadzieb centrálnymi bankami s cieľom skrotiť tvrdohlavo vysokú infláciu, ktorá zatiaľ neustupuje. Olej do ohňa výpredajov pridáva zvýšená geopolitická neistota a prehĺbenie narušených logistických reťazcov pre vojnu na Ukrajine a novú vlnu koronavírusu v Číne, ktorá stále dodržiava politiku nulovej tolerancie covidu-19, čo bude mať mimoriadne negatívny vplyv na lokálny rast a súčasne naruší čínske exporty do zvyšku sveta. To všetko zatieňuje solídny priebeh kvartálnej firemnej výsledkovej sezóny, kde až 80 percent spoločností prekonáva konsenzy. Široký americký akciový index S&P 500 preto klesol o 3,3 percenta a je už vo fáze korekcie, pričom technologický index Nasdaq Composite odovzdal v minulom týždni až 3,9 percenta a padol na 52-týždňové minimá, keď je vo vyše 20-percentnej strate z rekordov z novembra minulého roka. Paneurópsky index STOXX 600 stratil 0,6 percenta.

Dlhopisové trhy

Výnosy referenčných amerických aj nemeckých dlhopisov sa držia na zvýšených niekoľkoročných maximách, pri 10-ročnej splatnosti na 2,9 percenta (USA), respektíve na 0,95 percenta (Nemecko), keď obchodníci už započítali pomerne agresívne zvyšovanie sadzieb kľúčovými centrálnymi bankami. Ďalšiemu posunu výnosových kriviek nahor však bráni skepsa ohľadne ekonomického rastu a obavy z recesie spolu s presvedčením časti trhu, že inflácia v týchto týždňoch už kulminuje a zásadne by sa nahor už nemusela posunúť. Averzia voči riziku však vyústila do rozšírenia rizikových prirážok podnikových dlhopisov, ktorých ceny v minulom týždni klesali okolo troch percent.

Komoditné trhy

Napriek pochmúrnej nálade na trhoch a zvýšeniu averzie voči riziku zlato ako bezpečný prístav strácalo a dostalo sa po kótu 1 900 dolárov s týždennou stratou takmer dvoch percent. Ide o výsledok posilňovania dolára v kombinácii so zvýšenými úrovňami výnosov amerických dlhopisov pri očakávaní dynamického uťahovania menovej politiky. Ceny ropy v ostatných dňoch rástli a posunuli sa k okoliu 105 dolárov, keď medzi obchodníkmi prevážili obavy z ešte väčšieho nedostatku suroviny na trhu pre schyľujúce sa embargo Západu na jej dovozy z Ruska či z prerušenia dodávok ruského plynu do Poľska a Bulharska. Tento faktor úplne zatienil signály možného zvoľňovania rastu dopytu po rope ako výsledku spomaľovania globálneho ekonomického rastu a rozsiahlych koronalockdownov v Číne.

Devízové trhy

Dolár sa posilnil na 20-ročné maximá voči košu hlavných svetových mien a týždeň končil na úrovni 103 bodov, keď mu silu dodáva zvýšená averzia voči riziku vďaka obavám z vädnutia ekonomického rastu vo svete, špeciálne v Európe a Číne na jednej strane, a na strane druhej očakávanie výrazne rýchlejšieho zvyšovania sadzieb Fedom ako vo zvyšku sveta. Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru je na päťročných minimách a miestami sa obchodoval dokonca pod 105 dolárovými centami, k čomu prispeli aj horšie ekonomické vyhliadky eurozóny v porovnaní s USA a bezprostredné riziko recesie starého kontinentu, ak politickí jastrabi v nej presadia odpílenie sa od ruskej ropy a plynu bez adekvátnej náhrady.