Kolekcia vybraných francúzskych vín hongkonského miliardára Josepha Laua smeruje do jedinečnej aukcie, pričom finálna cena by mohla presiahnuť 4,4 milióna dolárov.

Do obchodovateľnej ponuky sa celkovo dostane 58 fliaš kvalitného vína a ročníkov, ktoré otvoria trojdňovú aukciu vín a alkoholických nápojov v Sotheby’s budúci mesiac.

Táto udalosť má byť pokračovaním úspešnej aukcie z jesene minulého roka, keď niektoré vína z podobných kolekcií dosiahli v záverečnom kole vyvolávania až dvojnásobné cenovky.

„Schopnosť získavať tieto vína v takom rozsahu je dnes takmer nemožná a to svedčí o jeho vízii a odhodlaní sústrediť sa na to najlepšie,“ uviedol Adam Bilbey, vedúci oddelenia vína a liehovín v Sotheby’s pre Áziu a Európu.

Hongkonský podnikateľ, ktorý vzišiel z developerského biznisu, sa pohybuje vo svete umenia a vín pomerne dlho a jeho zbierky majú veľkú umeleckú hodnotu. Vlani napríklad v Londýne predal plátno od Davida Hockneyho za 30 miliónov dolárov mediálnemu magnátovi Davidovi Geffenovi.

Rovnako tak do tejto oblasti aj investoval. V roku 2015 kúpil obraz „Buste de Femme“ od Pabla Picassa za 67 miliónov dolárov či obraz Prsteň od Roya Lichtensteina za 42 miliónov dolárov a tiež 12,03-karátový modrý diamant za 48 miliónov dolárov.

Aukcia vína a liehovín v aukčnom dome Sotheby’s sa uskutoční 16. až 18. apríla a bude obsahovať aj whisky z liehovaru Bowmore, ktorá by mohla celkovo získať 95 miliónov hongkonských dolárov, čo je viac ako 12 miliónov amerických dolárov, uviedla aukčná sieň.