Hervé Sbarberi sa narodil vo francúzskom regióne Aveyron, ktorý sa stal neskôr jeho maliarskou inšpiráciou. V umeleckých súťažiach víťazil už od šiestich rokov. Po strednej škole, ktorá ho priveľmi nebavila, odcestoval do Paríža, kde bol prijatý na Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts. Vtedy začala škola Sbarberiho prvýkrát naozaj zaujímať. Nečudo, veď sa konečne mohol naplno venovať tomu, čo mu šlo najlepšie: umeniu.

Pocta vínu

L'année du siecle, 35x27 cm

L'année du siecle, 35x27 cm

Vinárska oblasť, v ktorej autor vyrastal, zásadne ovplyvnila jeho tvorbu. V realisticky zachytených zátišiach takmer nikdy nechýba fľaša či pohár vína. Z malieb vyžaruje atmosféra francúzskych viníc, vínnych pivníc a vinárskych sídiel. Sbarberi napĺňa svoje plátna pocitom spokojnosti a vďačnosti za všetko, čo ponúka matka príroda. Jeho maľby sú prostriedkom, cez ktorý vzdáva vínu poctu.

Detail je dôležitý

Hervé Sbarberi
Hervé Sbarberi

Technika ktorú autor používa sa začala využívať už v období baroka. Trompe l’oeil je spôsob maľby pre vytvorenie dokonalej optickej ilúzie reálnosti predmetov zobrazovaných na obraze. Maliar je schopný len vďaka dlhoročnej skúsenosti s maľbou, vďaka znalosti perspektívy a zmyslu pre dokonalú kompozíciu vytvoriť obraz, ktorý na prvý pohľad pôsobí ako fotografia.

Skutočným odkazom týchto malieb nie je fotografiu nahradiť, ale poskytnúť pri zobrazených predmetoch ešte hlbši pôžitok z ich vizuálu, než poskytujú tie ich prednosti, ktoré v reálnom živote ponúkajú, ako napríklad vônu a chuť.

river-park-galery-0011_2-original

V privátnej galérii J&T BANKY na prvom poschodí sú vystavené originály umeleckých diel renomovaných autorov. Zásluhou rubriky „Z trezora J&T BANKY“ do nej môžete nahliadnuť aj vy. Rubriku pripravujeme v spolupráci s River Gallery.