Akciové trhy

Globálne akciové trhy zaknihovali v minulom týždni solídny nárast, pričom boli ťahané nahor najmä európskymi akciami s rastom indexu STOXX 600 o 5,1 percenta, pričom americký index S&P 500 rástol o 2,2 percenta a posunul sa na nové historické maximá. Stáli za tým dva hlavné faktory. Prvým bolo odznenie nervozity a neistoty okolo amerických prezidentských volieb a volieb do Kongresu. Aj keď do Bieleho domu zasadne demokratický prezident Joseph Biden, Kongres ostáva rozdelený, kde snemovňu si udržali pod kontrolou demokrati a senát, naopak, republikáni. Investori však vnímajú pozitívne, že demokrati nebudú mať plnú kontrolu nad krajinou. To znamená, že sa bude len ťažko schvaľovať ich program väčšej regulácie biznisu, vyšších korporátnych daní. Navyše Biden by mal byť predsa len štandardnejším a viac predvídateľným politikom bez snáh o vyostrovanie konfliktov vrátane obchodnej vojny. Trhy pritom očividne očakávajú, že na nutných fiškálnych stimuloch pre ekonomiku sa obe hlavné strany v USA nakoniec dohodnú, hoci to nejaký čas ešte potrvá. Navyše, rozdelený Kongres a reaktívna a nie proaktívna fiškálna politika zvyšuje šance pre ešte viac expanzívnu menovú politiku, čo by malo akciové trhy ďalej tlačiť nahor. Druhým faktorom boli správy o pokroku vo vývoji vakcíny proti koronavírusu. Americký farmaceutický gigant Pfizer v spolupráci s nemeckým BioNTechom oznámil, že ich vakcína má až 90-percentnú účinnosť v neskorej fáze testov. Na ilustráciu, vakcíny proti bežnej sezónnej chrípke sú účinné zhruba na 50 percent. Dostupná by mohla byť už na prelome rokov. Mohli by sme ju označiť za najvýznamnejší medicínsky pokrok za ostatné storočie vzhľadom na prínosy pre verejné zdravie a svetovú ekonomiku. Výrazne by to urýchlilo jej oživovanie v nasledujúcich rokoch, ktoré bude naďalej podporovať uvoľnená fiškálna aj menová politika. Správy o vakcíne vyvolali súčasne veľkú rotáciu akcií zo sektorov, ktoré najviac profitovali z koronakrízy a posunu života do online prostredia ako technológie či komunikačné firmy (index Nasdaq Composite klesol v minulom týždni o 0,5 percenta) do odvetví, ktoré patrili medzi porazených a najviac im škodili pravidlá sociálneho odstupu – išlo najmä o siete hotelov, letecké spoločnosti či prevádzkovateľov výletných lodí. Navyše výrazne rýchlo rástli aj tzv. hodnotové a cyklické akcie ako napríklad automobilky, keďže vakcína by mala podporiť cyklické oživovanie ekonomiky.

Dlhopisové trhy

Konštruktívna nálada na trhoch po odznení neistôt okolo prezidentských volieb v USA s ochotou podstupovať riziko pri vakcíne proti COVIDU-19 od americko-nemeckého konzorcia Pfizer-BioNTech, ktorá znamená svetlo na konci koronakrízy, posunula výnosové krivky bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov nahor. Súčasne nastala kompresia rizikových prirážok ostatných častí dlhopisového trhu. 10-ročný americký výnos sa posunul až k 0,9 percenta, teda na týždennej báze rástol takmer o 10 bázických bodov pri posune 10-ročného „Nemca“ o osem bázických bodov na -0,55 percenta. Odraz výnosov amerických či nemeckých štátnych dlhopisov však bol limitovaný, keď viacerí centrálni bankári z Fedu, Bank of England či ECB signalizovali spolu s politikmi, že nie je potrebné prepadať eufórii týkajúcej sa vakcíny. Ekonomika na oboch stranách Atlantiku totiž rapídne spomaľuje svoj rast, keď sa zhoršuje epidemiologická situácia a pribúdajú rôzne vládne reštrikcie vrátane lockdownov. Európu a Spojené štáty tak čaká komplikované zimné obdobie. Ešte pár mesiacov potrvá, kým vakcína bude distribuovaná a bude zaočkovaná kritická masa ľudí, pričom počas tohto obdobia bude koronavírus stále podkopávať globálny ekonomický rast. Aj preto centrálni bankári signalizovali ďalšie uvoľňovanie menových politík.

Komoditné trhy

Ropa si pripísala v minulom týždni vyše osempercentné zisky s posunom WTI nad 40-dolárovú métu a Brentu nad 43 dolárov. Ide o výsledok „svetla na konci tunela“ koronakrízy vďaka správam o úspešnej vakcíne od Pfizeru. Rope pritom pomohli aj očakávania, že OPEC+ pravdepodobne odloží redukciu obmedzení ťažby od januára, keďže perspektívy globálneho oživovania dopytu po komodite sú prehodnocované nadol práve v dôsledku rastúcej druhej vlny koronavírusu vo svete. Naopak, zlato ako bezpečný prístav odovzdalo vyše tri percentá a ponorilo sa pod 1900 dolárov, keď hlavné zdroje neistoty plynúce z amerických prezidentských volieb pominuli, pričom klesá aj šanca na rýchle prijatie masívneho, schodkami verejných rozpočtov financovaného fiškálneho podporného balíčka rozdeleným americkým Kongresom. Zlatu škodili aj správy o vakcíne proti COVIDU-19 od Pfizeru.

Devízové trhy

Aj keď na trhoch panoval v minulom týždni „risk on“ prístup pre novinky o vakcíne proti koronavírusu, dolár sa výraznejšie ako bezpečné aktívum neoslaboval, klesol len symbolicky. Stojí za tým viac dôvodov. Dolár klesal výraznejšie už počas prvého novembrového týždňa, keď trhy reagovali na fakt, že po amerických voľbách ostane Kongres rozdelený a nie plne pod kontrolou demokratov, čo znižuje šancu na rýchle doručenie veľkých fiškálnych stimulov. Navyše sila dolára je už teraz o 2-3 percentá nižšia než pomyselná férová na základe súčasných projekcií spomaľujúceho sa ekonomického rastu vo svete. K tomu je potrebné dodať, že prudším výpredajom dolára bránil výraznejší rast amerických výnosov na dlhopisových trhoch. A napokon, dolár podržal aj fakt, že ešte pár mesiacov potrvá, kým bude vakcína proti COVIDU-19 distribuovaná a bude zaočkovaná kritická masa ľudí.