Akciové trhy

Americké akcie v minulom týždni prepísali historické maximá, keď bluechipsový index Dow Jones pokoril 30-tisícovú métu a európske sa posunuli na osemmesačné vrcholy, keď trhoví hráči očakávajú výrazné zlepšenie ekonomického rastu v budúcom roku vďaka vakcínam proti COVIDU-19. Plusom pre akcie bol tiež pokles politickej neistoty, keď dosluhujúca administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa by mala viac-menej hladko odovzdať moc kabinetu novozvoleného prezidenta Joea Bidena. Trhy navyše potešilo, že novou americkou ministerkou financií by sa mala stať Janet Yellenová, ktorá nedávno stála na čele Fedu. Trhoví hráči sa pritom dokázali povzniesť nad makrodáta, ktoré hovoria o spomaľovaní oživenia globálnej ekonomiky pre druhú vlnu koronavírusu s rekordnými prírastkami infikovaných a rôznymi reštriktívnymi opatreniami úradov. Jednoducho, vďaka vakcíne vidieť svetlo na  konci tunela pandémie. Široký americký index S&P 500 si pripísal 2,3 percenta pri raste paneurópskeho STOXX 600 o 0,9 percenta a 1,8-percentnom zisku emerging trhov meraných indexom MSCI Emerging World.

Dlhopisové trhy

Napriek konštruktívnej nálade na trhoch mierne klesali výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov, keď 10-ročný americký výnos sa stále pohybuje len tesne nad 0,8 percenta a 10-ročný nemecký tesne nad -0,6 percenta. Medzi obchodníkmi prevážili nepresvedčivé makrodáta z oboch brehov Atlantiku, ktoré hovoria o spomaľovaní ekonomík v dôsledku reštriktívnych vládnych opatrení na spomalenie šírenia druhej vlny koronavírusu nad pozitívami okolo efektívnych vakcín proti pandémii. Kým príde k vakcinácii, ekonomikám USA aj eurozóny budú stále fúkať protivetry COVIDU-19. Celkovo však aj na dlhopisových trhoch obchodníci diskontujú svetlo na konci tunela pandémie vďaka vakcinácii pri očakávaní vyše päťpercentného rastu globálnej ekonomiky, pričom zisky firiem v Ázii a v Spojených štátoch by sa mali vrátiť o dva-tri kvartály nad predkrízovú úroveň. Pretavilo sa to do rastu cien podnikových dlhopisov v neinvestičnom pásme.

Komoditné trhy

Zlato sa ponorilo prvýkrát od začiatku júla pod 1 700-dolárovú métu a za minulý týždeň stratilo až 4,4 percenta, keď trhy špekulujú o prudkom odraze globálnej ekonomiky v roku 2021 postavenom na vakcinácii proti COVIDU-19 a všeobecnom poklese geopolitického napätia vďaka nástupu Joea Bidena do Bieleho domu, ktorý by nemal byť taký konfliktný a nevypočítateľný ako Donald Trump. Ropa rástla už štvrtý týždeň v poradí a dostala sa na najvyššie úrovne od jari. WTI pokorila hranicu 45 dolárov s týždenným ziskom 8 percent a Brent 48 dolárov s rastom o 7,2 percenta, keď trhy očakávajú výrazné oživenie dopytu po tom, čo sa svetová ekonomika vráti v budúcom roku vďaka vakcíne proti COVIDU-19 do normálu. Súčasne pôsobí pozitívne aj očakávanie, že OPEC+ odloží zvyšovanie ťažby z januárového termínu na neskoršie obdobie budúceho roka.

Devízové trhy

Všeobecne sa zlepšujúca nálada na trhoch vyústila do poklesu kurzu dolára ako bezpečného prístavu voči košu hlavných svetových mien. Trhy diskontujú do cien aktív stabilnejšiu politickú situáciu v USA a vďaka tomu aj vo svete, ako aj už spomínanú vakcínu proti koronavírusu. Euro preto získalo v minulom týždni voči doláru takmer jedno percento a priblížilo sa k hladine 120 dolárových centov, čo predstavuje trojmesačné maximá. Japonský jen a švajčiarsky frank ako ďalšie bezpečné prístavy takisto strácali, najmä na úrok emerging mien.