Akciové trhy

Aj v povianočnom týždni pokračovala rely na akciových trhoch a dostavil sa známy sezónny Santa Claus efekt, ktorý znamenal prelamovanie maxím na Wall Street, kde sa prepisovanie rekordov v roku 2021 zastavilo na okrúhlom čísle 70, ktoré je druhé najvyššie v histórii (za rokom 1995). Široký index S&P 500 si v poslednom kalendárnom týždni roka pripísal 0,9-percentný zisk, pričom paneurópsky index STOXX 600 sa priblížil na pár bodov k novembrovým rekordom so ziskom 1,1 percenta. Základ konštruktívnej nákupnej atmosféry na trhoch bol naďalej postavený na poklese obáv z omicron variantu koronavírusu, ktorý sa síce vo vyspelých ekonomikách rýchlo šíri, no bez výrazného nárastu počtu hospitalizácií, pričom štatistiky ukazujú, že globálny počet úmrtí naň dosiahol v závere roka 18-mesačné minimá. Hospodársky výhľad a výhľad rastu firemných ziskov na najbližšie obdobie tak ostáva pozitívny, pričom investori si uvedomujú aj fakt, že tempo sprísňovania menovej politiky, ktoré už dávnejšie signalizovali kľúčové centrálne banky, bude relatívne pozvoľné.

Dlhopisové trhy

Výnosy štátnych dlhopisov či podnikových dlhopisov v investičnom pásme rástli. Kľúčový 10-ročný americký výnos sa posunul nad métu 1,5 percenta, pričom nemecký s rovnakou maturitou sa vyšvihol nad -0,2 percenta. Stál za tým pokles nervozity trhových hráčov z omicron variantu, keď by nemal predstavovať zásadný protivietor pre ekonomický rast, čo by malo viesť k redukcii monetárnej akomodácie a k zvyšovaniu úrokových sadzieb centrálnymi bankami. Všeobecná ochota podstupovať riziko viedla k ďalšiemu stlačeniu rizikových prirážok podnikových dlhopisov v neinvestičnom páse.

Komoditné trhy

Presvedčenie obchodníkov, že oživovanie svetovej ekonomiky a tým pádom aj dopytu po rope bude pokračovať s posunom na rekordné úrovne a nezastavia ho ani rôzne mutácie koronavírusu, pričom ponuka za ním nebude stíhať, viedlo k rastu cien komodity, keď sa americká WTI vrátila nad 75 dolárov a severomorský Brent nad 78 dolárov za barel. Zlato napriek konštruktívnej nálade na trhoch a odraze úročenia amerických dlhopisov rástlo až k 1 830 dolárom, čo bolo výsledkom oslabenia dolára.

Devízové trhy

Zníženie averzie voči riziku, keď sa zdá, že omicron variant by nemal predstavovať vážny problém pre svetovú ekonomiku, sa odzrkadlilo v poklese kurzu dolára voči košu hlavných svetových mien vrátane eura. Vzájomný výmenný kurz voči spoločnej mene sa posunul pri zníženej likvidite až k 113,7 dolárového centa, čo predstavuje jedenapolmesačné maximá.