Prvýkrát sa konal v roku 1987. Do roku 2006 bolo domovom veľtrhu Cannes, neskôr sa presunul do Barcelony, kde ho budú organizovať minimálne do roku 2023. Každoročne sa na akcii zúčastní viac ako 100-tisíc ľudí.

Celú sériu noviniek predviedla značka Nokia. Pod touto hlavičkou momentálne vyrába telefóny firma HMD Global. Okrem štyroch typov smartfónov vrátila na trh aj jeden retro mobil. Vlani skúšala šťastie s návratom legendárnej Nokie 3310, tento rok v Barcelone predstavila nemenej slávny „banán“ Nokia 8110. Táto vyklápačka sa stala známou vďaka filmovej sérii Matrix.

V súčasnosti je to telefón pre nenáročných. Najnovšie bude dostupná v čiernej alebo v banánovo žltej farbe. Okrem tlačidiel pod odklopným krytom má displej s uhlopriečkou 2,4 palca. Má pamäť 512 MB RAM a fotoaparát s rozlíšením 2 megapixely. Na druhej strane je veľmi ľahká, váži iba 117 gramov. Nenáročným parametrom zodpovedá aj ľudová cena – 79 eur.

Vlajkové lode

Na opačnom konci ponukového listu stoja vlajkové lode, ktoré v Barcelone predstavili Sony aj Samsung. Nový smartfón Sony Xperia XZ2 váži skoro 200 gramov. V tomto balíčku ponúka 5,7-palcový HDR Full HD+ displej, pamäť 4 GB RAM a fotoaparát s rozlíšením až 19 Mpx. Používateľov by mohol zaujať aj dynamický vibračný systém, ktorý zvyšuje zážitok z pozerania videí či z počúvania hudby. Sony však podľahlo módnym trendom a z novinky odstránilo klasický konektor na slúchadlá, čo sa určite stretne s reptaním časti používateľov. K dispozícii je tiež menšia verzia XZ2 Compact.

/data/MediaLibrary/articles/13026/jbareham-180220-2271-0236.jpgzdroj: The Verge

V dvoch veľkostiach predstavil svoju novinku Samsung. Telefóny S9+ a S9 sa nelíšia len rozmermi, ale aj výkonmi. Väčší, so 6,2-palcovým displejom, má 6 GB RAM. Menší S9 má 5,8-palcový displej a 4 GB RAM. Nový Samsung ponúkne aj nástroj na vytváranie vlastných emotikonov. Na rozdiel od Sony si S9 ponechal konektor na slúchadlá.

Novinky predstavili aj ďalšie firmy, napríklad LG, Huawei či Lenovo. Z veľkých značiek chýbalo len Apple. Na druhej strane ho bohato zastúpilo mnoho lacných kópií jeho iPhonu X.

Roaming na Mesiaci

Slovo svetový v názve kongresu nadobudlo tento rok úplne iný význam. Nové technológie sa posúvajú za hranice tejto planéty, konkrétne na Mesiac. Vodafone a Nokia tam plánujú pokrytie 4G signálom – a to už na budúci rok.

Ide o súčasť prvej súkromnej misie na Mesiac. Pripravuje ju spoločnosť PTScientists so sídlom v Nemecku, podieľajú sa však na nej aj ďalšie známe firmy. Automobilka Audi vyrobila elektrické vozidlá, ktoré budú povrch Mesiaca skúmať. Nokia pripraví stožiare na šírenie signálu a Vodafone sa postará o samotný 4G signál. Všetko tam dopraví svojou raketou spoločnosť SpaceX.

/data/MediaLibrary/articles/13026/mesiac.jpgzdroj: CBC

A načo bude na Mesiaci najnovší signál, keď pokrytie nemá ešte ani zďaleka celá Európa? Pomocou neho budú výskumné vozidlá Audi komunikovať medzi sebou a tiež so svojou základňou. Umožní tiež posielať videá vo vysokom rozlíšení z povrchu našej obežnice. Mobilný signál zvolili preto, lebo je energeticky menej náročný ako klasický analógový rádiový signál. Úspora energie umožní venovať sa viac výskumným účelom. Cieľom tejto súkromnej misie je príprava na budúce vytvorenie trvalého ľudského osídlenia na Mesiaci.