Američania majú v súkromnom vlastníctve 55,6 bilióna dolárov. V krajine žije viac milionárov ako v hociktorom inom štáte. Majetok v hodnote aspoň milión dolárov má dnes 8 miliónov amerických domácností. Za päť rokov (od roku 2010 do roku 2015) tento počet stúpol o 2,4 milióna domácností, čo je nárast o 42 percent. Veľmi podobný nárast, o 39 percent, sa očakáva aj v ďalších piatich rokoch. V roku 2020 tak bude mať milión dolárov a viac už 11,1 milióna domácností v USA. Ide pritom len o financie, v tejto sume nie je zarátaná hodnota nehnuteľností či luxusného tovaru (napríklad áut).

Generačná výmena

Boston Consulting Group, ktorá štatistiky zverejnila, uvádza, že každý deň pribudne 1 700 nových amerických milionárov. Tento prudký nárast však nesúvisí so žiadnym ekonomickým boomom. Veľkú väčšinu súkromného majetku v USA totiž držia v rukách starí ľudia a teraz prechádza na ich deti. Ide o najväčšiu generačnú výmenu majetku v histórii. V prieskume Spectrem Group viac ako polovica amerických investorov s majetkom vyše 25 miliónov dolárov uviedla, že dedičstvo bolo jedným z faktorov, ktoré prispeli k ich bohatstvu. Vo vekovej skupine do 50 rokov pritom dedičstvo ako faktor uvádzalo už 73 percent z týchto investorov.

Nie je milión ako milión

Väčšina z najbohatších ľudí začala svoju kariéru po druhej svetovej vojne, keď americká ekonomika zažívala obrovský rast. Neskoršie generácie už takú príležitosť nemali. Vypracovať sa len vlastným úsilím je preto dnes omnoho ťažšie, ako to bolo pre týchto starších milionárov.

Navyše ani dnešný milión nie je tým, čím býval. Bloomberg uvádza, že v roku 1980 malo rovnakú kúpnu silu 341 000 dolárov a v roku 1915 to bolo dokonca 45 000 dolárov. Takže ak niekto zarobil milión povedzme pred 30-40 rokmi, bol približne trikrát bohatší ako dnešný milionár. Možno aj preto sa vyššia stredná trieda v USA necíti bohatá. Majú síce na účte milión, ale na kvalitnú školu pre deti si aj tak väčšinou požičiavajú a obavy u nich vzbudzujú aj náklady na starostlivosť vo vyššom veku.

Bohatá a vyššia stredná trieda sú jedinými skupinami obyvateľstva, ktoré zaznamenali nárast za posledných 35 rokov. Naopak, stredná trieda a nižšia stredná trieda poklesli. Rozdiely medzi bohatými a chudobnými v USA sa neustále zvyšujú. Tri štvrtiny Američanov žijú z mesiaca na mesiac a nedokážu si v priebehu roka nič ušetriť.