Jeden z najväčších umeleckých veľtrhov sveta Art Basel zrušil pre pandémiu koronavírusu svoju ázijskú verziu, ktorá sa v marci mala konať v Hongkongu. Ako alternatívu umeleckým milovníkom a zberateľom organizátori veľtrhu ponúkli online miestnosti, kde galérie budú zdieľať umelecké diela, ktoré pôvodne plánovali na prehliadke predviesť. Celkovo sa do tohto projektu prihlásilo 235 medzinárodných galérií vrátane velikánov, ako sú Gagosian, Pace alebo Sean Kelly. Toto číslo predstavuje viac ako 90 percent pôvodnej zostavy veľtrhu. Od 20. do 25. marca tak bude k dispozícii na prezeranie a zakúpenie viac ako 2 000 umeleckých diel prostredníctvom webovej stránky alebo mobilnej aplikácie Art Basel.

Pokiaľ by vás lákalo pozrieť sa okrem online miestností s umením aj do múzeí, aj keď fyzické sú zatvorené, vydajte sa objavovať tie virtuálne. Môžete sa vybrať napríklad za pokladmi Britského múzea, ktoré sa nachádza v samom srdci Londýna. Toto ikonické miesto návštevníkom umožňuje na webových stránkach prehliadať rôzne historické obdobia a objavovať zaujímavosti, artefakty a umelecké diela, ktoré sa k jednotlivým epochám viažu. Pomocou Google Street View záberov sa zase môžete priamo pozrieť do interiéru Solomon R. Guggenheim Museum v New Yorku alebo Rijksmuseum v Amsterdame. Zatiaľ čo holandské múzeum vášmu oku zalahodí prostredníctvom diel klasických majstrov, ako boli Vermeer či Rembrandt, newyorské centrum kultúry vás zoberie na prechádzku medzi dielami impresionistov, moderných aj súčasných umelcov. 

Diela Johannesa Vermeera a ďalších majstrov žánrovej maľby si môžete užiť aj prostredníctvom online výstavy, ktorú ponúka Národná galéria umenia vo Washingtone, D. C., na tomto odkaze https://artsandculture.google.com/exhibit/vermeer-and-the-masters-of-genre-painting/rwKCpEfplLwhJg?hl=en. Keď si potom budete chcieť od umenia na chvíľu odpočinúť, môžete nazrieť aj do výstavy americkej módy z rokov 1740 až 1895, ktorá zahŕňa mnoho vizualizácií odevov z koloniálneho obdobia až do revolúcie.

Virtuálnu prehliadku tiež ponúka kórejské Národné múzeum moderného a súčasného umenia v Soule. Pomocou webových stránok tak môžete objaviť 6 poschodí nielen kórejského, ale aj medzinárodného umenia. Rovnako aj vzácne diela a pamiatky na antické obdobie ukryté v Pergamon múzeu v Berlíne sú dostupné očiam divákov cez internet. Pomocou webu môžete zavítať aj do Uffizi galérie, ktorá sa nachádza vo Florencii v Taliansku a je domovom veľkej umeleckej zbierky jednej z najslávnejších rodín renesančného obdobia – rodiny Mediciovcov. A pokiaľ dávate prednosť impresionistickému a postimpresionistickému umeniu, parížska galéria Musée d’Orsay je pre vašu virtuálnu návštevu ako stvorená. 

Ale nielen veľké a slávne múzeá majú svoje umelecké poklady dostupné online, aj súkromné zbierky v súčasnosti začínajú podliehať možnosti predviesť verejnosti svoju rozmanitosť aj virtuálne. Medzi nimi je napríklad takzvaná dslcollection, ktorú vytvorili Sylvain a Dominique Levy a sústredí sa na súčasné čínske umenie. Pomocou virtuálnej reality si môžete vďaka aplikáciám prezrieť aj privátnu The Kremer Collection.

A keď už budete mať dosť prezerania, môžete online zapojiť aj sluch. Mnoho hudobníkov sa rozhodlo svojich fanúšikov potešiť online koncertmi, medzi nimi aj speváčka Pink alebo Chris Martin zo skupiny Coldplay. Hudobný kritik The New York Times Alex Ross dal na svojom blogu The Rest is Noise dohromady streamované koncerty rôznych hudobných telies, ktoré sa tiež rozhodli hrať pre radosť vzdialeným poslucháčom aj bez účasti fyzického publika. Aj Berlínska filharmónia, tak ako mnoho ďalších inštitúcií, musela uzavrieť obe svoje koncertné sály, rozhodla sa však, že na svojich webových stránkach sprístupní svoj online archív s viac ako 600 koncertmi. Pustiť si tak môžete koncerty z posledných desiatich rokov vrátane prestávkových rozhovorov s dirigentmi či so sólistami. Prístup je zadarmo 30 dní po registrácii, ktorú môžete spraviť najneskôr do 31. marca 2020, a po zadaní kódu BERLINPHIL.