Celkový pokles za rok 2020 bude však najväčším poklesom od roku 1946, keď Spojené štáty demobilizovali a znižovali výrobu po skončení druhej svetovej vojny. Mierny pokles o niekoľko percent HDP sa prejavil už v prvom kvartáli. Keď pandémia udrela s plnou silou a zaviedli sa rôzne obmedzenia, prípadne uzavretia celých štátov, výrazne poklesla spotreba, špeciálne míňanie na reštauračné služby, hotely či leteckú dopravu, rovnako ako investície či zahraničný obchod. V druhom štvrťroku poklesol HDP medzikvartálne na anualizovanej báze viac ako o 30 percent pri pomerne veľkej neistote a skepse ohľadne oživenia sa. V treťom kvartáli, keď sa v lete zmiernili reštriktívne opatrenia, vyletelo HDP, aj vďaka nízkej porovnávacej báze predchádzajúceho štvrťroka s najväčšou kontrakciou od Veľkej depresie rovnako prudko nahor- o vyše 33 percent na anualizovanej báze. A hoci v poslednom štvrťroku prežívajú aj v USA ďalšiu vlnu pandémie, výkon ekonomiky stále rástol – aj keď v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom už len mierne- 4,0- percentným anualizovaným tempom podľa predbežného rýchleho odhadu, a nedosahoval hodnoty zo štvrtého kvartálu roku 2019.

Darí sa len Číne

Napriek rastúcej nezamestnanosti a výraznému nárastu chudoby sú na tom Spojené štáty stále lepšie ako mnohé iné kúty sveta. Medzinárodný menový fond odhaduje, že ekonomika Veľkej Británie poklesla za minulý rok až o 10 percent a Kanada, Japonsko a Nemecko poklesli najmenej o 5 percent. Tieto čísla už oficiálne potvrdil aj Berlín. Podľa spolkového štatistického úradu Destatis si najväčšia európska ekonomika pohoršila v roku 2020 o 5 percent. V Nemecku to bola najprudšia kontrakcia od globálnej finančnej krízy v rokoch 2008 a 2009. Lockdown zasiahol najmä domácnosti a ich spotrebu. Kontrakciu zaznamenala aj investičná aktivita ako aj príspevok čistého exportu Pozitívny príspevok na HDP malo len stavebníctvo a vládna spotreba.

Výrazný pokles už potvrdilo aj Španielsko. Hoci v poslednom štvrťroku zaznamenala tamojšia ekonomika nárast o 0,4 percenta na medzikvartálnej báze, v medziročnom porovnaní klesol HDP krajiny až o 9,1 percenta. Jedinou veľkou ekonomikou, ktorá zaznamenala nárast, je paradoxne Čína, kde sa celosvetová pandémia začala. Čínska ekonomika hlási nárast HDP za celý minulý rok o 2,3 percenta.

Optimistická predpoveď

Za relatívne dobrý výsledok USA môžu najmä stimuly, ktoré v biliónových sumách išli domácnostiam i podnikom. „S účinnou vakcináciou, ktorá ponúka v priebehu tohto roka možnosť návratu do normálu, a plánmi Bidenovej administratívy na ďalšie finančné stimuly sa domnievam, že nárast HDP Spojených štátov môže byť v roku 2021 až 6,5 percenta,“ vyslovil sa pre BBC Paul Ashworth z londýnskej konzultačnej spoločnosti Capital Economics.