Hodnota kontraktu je 1,1 miliardy dolárov. Zahŕňa nielen nákup, ale aj vývoj stroja. Ten pripravuje spoločnosť Archer a United Airlines do tejto firmy zároveň investuje. Pre Archer to znamená veľkú podporu. Firma už oznámila, že po uzavretí dohody chystá vstup na burzu.

United Airlines sa pre nákup taxíkov spojili s ďalšou spoločnosťou, regionálnym dopravcom Mesa Airlines. Podľa ich spoločného vyhlásenia chcú lietajúce taxíky používať na dopravu pasažierov na veľké letiská, kde bývajú zapchaté cesty. Súčasťou dohody je opcia na taxíky za ďalších 500 miliónov dolárov. Do start-upu Archer však neinvestujú len oni. Ďalším veľkým hráčom je výrobca áut Stellantis. Pod týmto názvom sa neskrýva nik iný ako veľké automobilky Fiat Chrysler a PSA Group, ktoré sa spojili minulý mesiac.

Obísť zapchaté cesty

Firma Archer sídli v Kalifornii. Tvrdí, že jej taxíky budú mať dolet 95 km na jedno nabitie. Budú dosahovať rýchlosť 240 km/h a emisie potrebné na dopravu pasažierov na letisko znížia takmer o polovicu. „So správnou technológiou môžeme znížiť vplyv, ktorý majú lietadlá na planétu, musíme však identifikovať novú generáciu spoločností, ktoré to včas premenia na realitu, a pomôcť im pozviechať sa v začiatkoch,“ uviedol vo vyhlásení výkonný riaditeľ United Airlines Scott Kirby.

Koronakríza tvrdo zasiahla letecké spoločnosti a United Airlines nie sú žiadnou výnimkou. Ich strata vlani dosiahla viac ako 7 miliárd dolárov a museli sa spoliehať na vládnu pomoc, aby neprepustili tisícky zamestnancov. Niektorí ekonómovia však vidia pandémiu aj ako príležitosť využiť vládne stimuly na zavedenie modernejších a ekologickejších technológií.

/data/MediaLibrary/articles/18932/archer.jpgZdroj: Archer