Obraz z roku 1917 s názvom „Nu couche (sur le cote gauche)“ zobrazuje portrét nahej ženy, ktorá leží na gauči v polohe nápadne podobnej tej na obraze „La Grande Odalisque“ od Ingresa zo začiatku minulého storočia. Umelecký kus, ktorý predtým vlastnil kasínový mogul Steve Wynn, bude s určitosťou hviezdou aukcie impresionistov a moderného umenia v newyorskej sieni Sotheby’s v polovici mája.

Májová aukcia je úvodom do sezóny, od ktorej sa očakávajú rekordné tržby, najmä v konkurenčnej sieni Christie’s s ponukou majstrovských diel z vlastníctva Davida Rockefellera. Umenie preto dobre vykročilo aj tento rok, hoci nebude jednoduché prekonať minulý ročník, keď trh s umením dosiahol obrat až 63,7 miliardy dolárov. Išlo o dvanásťpercentný nárast oproti predošlému roku, najmä vďaka predaju doteraz najdrahšieho umeleckého diela – obrazu „Salvator Mundi“ od Leonarda da Vinci za viac ako 450 miliónov dolárov.

„Tento obraz patrí k najzaujímavejším moderným obrazom v súkromných rukách,“ povedal na margo Modiglianiho diela Simon Shaw, šéf sekcie impresionistického a moderného umenia v Sotheby’s. „Rozsah, sila, jemnosť, jemná úroveň dokončenia – to je niečo, čím sa naozaj prekonal. Maľoval to ako majstrovské dielo,“ dodal.

Do povedomia sa obraz dostal aj vďaka propagácii londýnskou Tateovou galériou moderného umenia, ktorá ho použila ako promo poster na prezentáciu najlepších diel s nahým modelom.

/data/MediaLibrary/articles/13307/profimedia-0369527688.jpg

Sedemdesiatročný milionár Magnier obraz odkúpil za necelých 27 miliónov dolárov na aukcii Christie's v roku 2003, keď ho predával práve Steve Wynn, hoci ide o súkromnú informáciu. Súčasný predaj nekomentuje ani Magnier, ani sieň Sotheby’s. Požadovaná cena nie je nereálna, keďže iné dielo Modiglianiho s rovnakým motívom bolo predané za rekordných 170,4 milióna dolárov v roku 2015. Kupcom bolo Long Museum v Číne, ktoré zakladal miliardár Liu Yiqian.

Magnier je okrem iného vlastníkom konských stajní a chovateľom dostihových koní. Dokonca vlastní koňa s menom Amedeo Modigliani. Jeho farmy v Írsku, Austrálii či v Spojených štátoch vychovali stovky víťazných koní, ktoré priniesli Magnierovi publicitu a bohatstvo.

Údajný predchádzajúci vlastník nahej krásky kasínový mogul Steve Wynn v tomto roku plánuje rovnako získať čo najviac zo svojej zbierky umenia. Ako nedávno informovali svetové médiá, predáva niekoľko diel Andyho Warhola a Pabla Picassa. Podľa odhadov sa ich hodnota môže vyšplhať na viac ako 150 miliónov dolárov.

Miliardár a bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Wynn Resorts je podľa viacerých zdrojov z oblasti umenia anonymným predajcom najmenej troch obrazov, ktoré ponúknu na budúci mesiac v rámci aukcie Christie’s. Potvrdzuje to aj iný predaj obrazov z miliardárovej zbierky, ktorý sa uskutočnil minulý mesiac v Art Basel Hongkong. Wynn aj aukčný dom Christie’s nateraz tieto informácie odmietli komentovať. Najcennejším z tejto zbierky by mal byť Picassov autoportrét v pruhovanom námorníckom tričku s názvom „Le Marin“ z roku 1943. Odhaduje sa, že za dielo sa získa prinajmenšom 70 miliónov dolárov.