Milánske trienále

1. marca – 1. septembra 2019

Paola Antonelli, kurátorka architektúry a dizajnu v Múzeu moderného umenia v New Yorku, bude na tohtoročnom 22. ročníku Milánskeho trienále s názvom Rozbitá príroda: Dizajn útočí na ľudské prežitie kurátorsky skúmať vzťah ľudstva a životného prostredia. „Rozbitá príroda je hlboký prieskum prameňov vzťahu ľudí s prírodným prostredím, ktoré boli počas rokov veľmi intenzívne ohrozené, ak nie úplne prerušené,“ uvádzajú k téme tohtoročného trienále organizátori. Projekty, ktoré bude možné v Miláne od začiatku marca vidieť, zahŕňajú napríklad Ore Streams od talianskeho dizajnérskeho dua Formafantasma prezentujúce zistenia o recyklácii odpadu z elektronických prístrojov.

Otvorenie Centre Pompidou v Šanghaji

Behom jari 2019

Šanghajský okres Xuhui s historickým Bundom spája a posilňuje vznik novej kultúrnej arény, novopostavená budova galérie Centre Pompidou. Navrhol ju architekt David Chipperfield ako nízkoplošný komplex budov, ktoré by sa mali otvoriť návštevníkom v prvej polovici tohto roku. A budú rozhodne stáť za návštevu. Podstatu novej šanghajskej galérie pod značkou slávneho francúzskeho múzea umenia tvoria tri hlavné galérie, ktoré sa nachádzajú v centrálnej hale s trojpodlažným átriom. Zapustené nádvorie potom návštevníkom otvára prístup do nižšej úrovne, lemované oknami z recyklovaného skla, ktoré odrážajú rieku Huangpu. Dlho plánovaná kooperácia medzi Centre Pompidou a skupinou West Bund je podľa architekta dôležitou „kultúrnou spoluprácou medzi Francúzskom a Čínou“.

/data/MediaLibrary/articles/14852/centre-pompidou-shanghai-zdroj-dezeen.com.jpgzdroj: Dezeen.com

Otvorenie Národného múzea v Katare

28. marca 2019

Koncom marca tohto roku v Dauhe otvoria architektonicky vydarené nové Národné múzeum Kataru. Budovu inštitúcie navrhol svetoznámy architekt Jean Nouvel a sústreďuje sa na novo obnovený historický palác šejka Abdullaha bin Jassim Al Thaniho, ktorý je synom „zakladateľa moderného Kataru“. Úlohou novej budovy s rozlohou 430 000 štvorcových metrov je prepojiť dávnu históriu mesta s expozíciami, ktoré sa venujú aj súčasnému umeniu a technológiám. Múzeum bude zorganizované v 11 tematických oblastiach, kde bude príbeh Kataru chronologicky zobrazovaný rôznymi projektmi – od výstav archeologických objektov, akým je perlový koberec z roku 1865, až po nové diela sýrskeho umelca Simona Fattala či francúzskeho umelca Jeana-Michela Othoniela.

/data/MediaLibrary/articles/14852/narodne-muzeum-qatar-zdroj-wud.qa.jpgzdroj: Wud.qa

Otvorenie manhattanskej „Kôlne“

5. apríla 2019

Chelsea čaká v apríli otvorenie „najväčšieho amerického kultúrneho startupu“. V galerijnej štvrti New Yorku vyrástla počas minulých rokov masívna budova za 550 miliónov dolárov. Budovu s rozlohou 200 000 štvorcových metrov navrhlo štúdio Diller Scofidio + Renfro. Jeho podporovatelia vrátane významného donora Michaela Bloomberga sľubujú prostredníctvom interdisciplinárnych umeleckých programov, ktorých bude takzvaná The Shed plná, zmeniť kultúrnu scénu New Yorku. Kôlňa bude spájať známych aj začínajúcich umelcov v oblastiach od hip-hopu po klasickú hudbu, od maľby po umenie využívajúce digitálne médiá, od divadla až po literatúru, od sochárstva po tanec. Veľkolepé slávnostné otvorenie 5. apríla sa bude okrem rôznych výstavných projektov umelcov, akými sú Oscar Murillo alebo Tony Cokes, niesť aj v znamení prednášky režiséra a umelca Bootsa Rileyho. Celý projekt je podľa zakladateľov vedený „vierou, že prístup k umeniu je právo a nie výsada“.

/data/MediaLibrary/articles/14852/the-shed-zdroj-architectmagazine.com.jpegzdroj: Architectmagazine.com

Otvorenie múzea Bauhausu vo Weimare

6. apríla 2019

Nemecký umelecký svet žije tento rok oslavami 100. výročia založenia Bauhausu. K najmä berlínskym podujatiam sa 6. apríla pripojí aj novootvorené múzeum vo Weimare, odkiaľ táto slávna modernistická škola pôvodne pochádzala. Inauguračná expozícia bude venovaná zbierke umeleckých a dizajnových predmetov, ktorú začal už prvý riaditeľ školy Walter Gropius na začiatku 20. rokov 20. storočia. Návštevníci si tak zblízka budú môcť pozrieť ikonické bauhausovské diela, akým je napríklad klubové kreslo Marcela Breuera. Viac o podujatiach a o výstavách v rámci osláv 100 rokov Bauhausu si môžete prečítať v staršom článku.

Bienále v Benátkach

11. mája – 24. novembra 2019

Benátske bienále je už viac ako 120 rokov jedným z najprestížnejších kultúrnych podujatí na svete. Bolo založené už v roku 1895 a odvtedy sa každé dva roky snaží ukázať, čo najzaujímavejšie vo svete umenia práve vzniká. Teraz nás čaká už 58. ročník v réžii Ralpha Rugoffa, riaditeľa londýnskej Haywardovej galérie. „Sme oddaní princípu, že inštitúcia Benátskeho bienále musí byť strojom pre túžbu, ktorej poslaním je podporiť a posilniť našu potrebu vidieť ďalej za obzor, potrebu, ktorú nám umenie môže pomôcť naplniť,“ vraví k filozofii podujatia Paolo Baratta, riaditeľ bienále.