Umelecký veľtrh v „hlavnom meste Európy“ Art Brussels

Belgicko je známe najvyššou koncentráciou umeleckých zberateľov na svete. Do Bruselu sa tak koncom tohto týždňa oplatí zaletieť nielen na veľtrh súčasného umenia Art Brussels, ktorý sa tam bude konať, ale aj na zberateľské lofty otvorené v rámci neho či privátne zbierky a inšpirovať sa, ako sa súčasné umenie môže stať prirodzenou a obohacujúcou zložkou interiéru. Veľtrh Art Brussels patrí k tým menším v Európe, ale obsahom a programom šliape svojim väčším konkurentom na päty. Založený bol už v roku 1968 a každoročne sa na umeleckú ponuku vystavujúcich galérií príde pozrieť vyše 25 000 návštevníkov. Jeho hlavná výstavná časť sa nachádza v emblematickej budove Tour & Taxis v srdci Bruselu a je rozdelená na niekoľko častí. Sekcia Discovery sa zameriava na mladých a perspektívnych umelcov, časť Prime na etablované moderné a súčasné umenie a Rediscovery skúma umelecké diela 20. storočia, ktoré sú neprávom zabudnuté alebo podceňované. 

37. ročník Art Brussels sa koná v termíne 25. až 28. apríla 2019 v budove Tour & Taxis v Bruseli.

/data/MediaLibrary/articles/15195/art-brussels-zdroj-artbrussels.com.jpgzdroj: Art Brussels

Najslávnejšia umelecká prehliadka na svete La Biennale di Venezia

Po dvoch rokoch Benátky zase ožijú ruchom návštevníkov, ktorí túžia vidieť to najlepšie zo súčasného umenia. Benátske bienále bolo založené už v roku 1895 a za vyše 120 rokov svojej existencie sa stalo jedným z najprestížnejších kultúrnych podujatí na svete. Tento rok Taliansko čaká už 58. ročník s podtitulom May You Live In Interesting Times tentoraz v réžii Ralpha Rugoffa, riaditeľa londýnskej Haywardovej galérie, ale stále pod dlhodobým patronátom Paola Barattu a medzinárodnej umeleckej poroty. Za pozornosť stojí okrem hlavného programu aj projekt Moving Off the Land II at Ocean Space známej umelkyne Joan Jonas pod hlavičkou rakúskej nadácie Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, ktorý mapuje tri roky intenzívneho výskumu v moriach a v akváriách. Umelkyňa ním vzdáva hold oceánom a ich tvorom, biodiverzite aj krehkej ekológii. Túto výstavu môžete navštíviť do 29. septembra 2019 v benátskom kostole San Lorenzo.

58. ročník La Biennale di Venezia sa koná od 11. mája do 24. novembra 2019 v budovách bývalej zbrojnice Arsenale a v národných pavilónoch záhrad Giardini della Biennale.

/data/MediaLibrary/articles/15195/la-biennale-di-venezia-zdroj-labiennale.org.jpgzdroj: La Biennale

Tradičný švajčiarsky umelecký veľtrh Art Basel

Do miesta svojho vzniku sa ako každý rok vráti v júni najznámejší a najväčší umelecký veľtrh na svete Art Basel. Malé mestečko na hranici medzi Švajčiarskom, Nemeckom a Francúzskom tak znovu na niekoľko dní zaplavia umenie milujúci návštevníci. Pokiaľ ste medzi nimi zatiaľ každý rok chýbali, s návštevou neotáľajte. Najmä VIP program pred oficiálnym otvorením festivalu stojí za pozornosť. Máte tam okrem špičkového umenia možnosť stretnúť slávne osobnosti zo sveta umenia aj šoubiznisu. Veľtrh umenia Art Basel vznikol v roku 1970 a odvtedy sa stal udalosťou, ktorá prepája popredné svetové galérie so zberateľmi z celej planéty, odhaľuje a predstavuje vychádzajúce či už etablované umelecké hviezdy, naznačuje aktuálne trendy v oblasti trhu s umením a pomáha tak zberateľom a investorom doplniť si zbierku o diela prvotriednej kvality od viac ako 4 000 umelcov. Okrem návštevy hlavného veľtrhu stoja za pozornosť aj menšie pridružené veľtrhy, akými sú Design Miami, Liste, Volta, Scope či Photo Basel. Galerijné a muzeálne inštitúcie rovnako v čase veľtrhu ponúkajú tie divácky najatraktívnejšie výstavy. Milovníkov dizajnu a architektúry určite poteší Vitra Design Museum v neďalekom nemeckom mestečku Weil am Rhein. Oplatí sa navštíviť aj známe múzeum Tinguely v centre Bazileja alebo krásne priestory Fondation Beyeler v dedinke Riehen.

49. ročník Art Basel sa vBazileji začína 13. júna a potrvá do 16. júna 2019.

/data/MediaLibrary/articles/15195/art-basel-zdroj-artbasel.com.jpgzdroj: Art Basel