Kórejská automobilka Hyundai sa spojila s taxi službou Uber a spoločne predstavili koncept lietajúceho taxíka. Elektrický stroj má byť schopný prepraviť pilota a štyroch pasažierov do vzdialenosti 100 km.

Lietajúce autá s elektrickým pohonom, ktoré by boli schopné vertikálneho štartu a pristátia, chystá viacero startupov a významní globálni hráči oznámili investície do týchto projektov. Najprv však musia prekonať mnohé technologické a tiež byrokratické prekážky. Vzdušná preprava v mestách naráža na mnohé predpisy a obmedzenia. Aj vďaka týmto prekážkam predstavili Uber a Hyundai výrazne odlišné plány, čo sa týka dátumu zavedenia svojej novinky.

„Ustavične napredujeme smerom k nášmu cieľu, ktorým je spustenie služby Uber Air v roku 2023,“ vyhlásil v Las Vegas Eric Allison z Uberu. Naopak, Euisun Chung z Hyundaiu očakáva komerčné využitie mestskej vzdušnej mobility až v roku 2028. Podľa neho si to vyžiada čas, kým sa zavedú príslušné zákony a potrebné systémy.

/data/MediaLibrary/articles/16438/hyundai.jpgzdroj: Hyundai.com

Osem projektov

Hyundai je prvou automobilkou, ktorá sa zapojila do projektu lietajúceho taxíka spoločnosti Uber. Jedným z partnerov v ňom už je firma Aurora Flight Sciences, ktorá je pobočkou Boeingu. Je pravdepodobné, že partneri Uberu, ktorých je v súčasnosti už osem, vyvinú rôzne vozidlá, ktoré sa budú zavádzať do prevádzky v rôznych časoch. Hyundai vlani vyhlásil, že do prjektu vzdušnej mobility investuje 1,5 miliardy dolárov do roku 2025.