Akciové trhy

V úvode týždňa sa dostali rizikové aktíva pod predajný tlak. Stála za tým chystaná ústavná žaloba proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi od opozičných demokratov za to, že údajne opakovane naliehal na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počas ich júlového telefonického rozhovoru, aby Kyjev vyšetroval syna jedného z čelných predstaviteľov Demokratickej strany a favorita na prezidentskú nomináciu v budúcoročných voľbách Joea Bidena. Navyše Trump sa v prejave na Valnom zhromaždení OSN pustil do kritiky Číny. K tomu sa súčasne pridalo zverejnenie ďalšej série slabých dát najmä z eurozóny v podobe prieskumov PMI či nemeckého Ifo za september, ktoré indikujú blízkosť recesie. Sentiment sa však v priebehu týždňa pomaly otáčal na viac konštruktívnu stranu, keďže trhoví hráči nevidia reálnu šancu na odvolanie Trumpa. Aj keby tento návrh úspešne prešiel Snemovňou reprezentantov, ktorú má pod kontrolou Demokratická strana, Senát pod kontrolou republikánov mu dá červenú. Prispeli k tomu aj Trumpove výroky o tom, že obchodná dohoda s Čínu je „bližšie, ako si myslíte.“  Akcie napokon zatvárali v červených číslach po piatkových správach, že Biely dom zvažuje uvalenie obmedzení na americké investície do Číny a dokonca aj delisting čínskych akcií z amerických búrz. Americký index S & P 500 klesol na týždennej báze o 1,0 percenta pri strate širokého paneurópskeho indexu STOXX 600 vo výške 0,3 percenta a pri poklese indexu rozvíjajúcich sa trhov MSCI Emerging Markets o 1,9 percenta, pod čo sa podpísal najmä silnejší dolár.

Dlhopisové trhy

Výnosy amerických dlhopisov sa minulý týždeň posunuli mierne nadol. Na jednej strane klesla pravdepodobnosť začatia formálneho procesu odvolania prezidenta Donalda Trumpa pre zneužívanie funkcie, keď si Demokratická strana uvedomuje, že je to slepá ulica, ktorá by neviedla k úspechu a mohla by ju ešte rok pred prezidentskými voľbami poškodiť. Na druhej strane sa ohľadne čínsko-amerického obchodného sporu každý deň vynárajú rôzne protichodné správy. Najskôr boli trhy nervózne z agresívnych slov Trumpa na adresu Číny počas jeho vystúpenie v OSN, neskôr ich potešili prezidentove slová o tom, že dohoda by mohla byť čoskoro podpísaná, a v piatok sa šírili špekulácie, že Washington chce limitovať príchod amerického kapitálu do Číny a zakázať obchodovanie čínskych akcií na amerických trhoch. Výnosy dlhopisov eurozóny sa držali na znížených úrovniach, keď sa makroobraz ekonomiky eurozóny zhoršuje a obrat príde najskôr až na budúci rok za predpokladu, že menové stimuly zafungujú a pridajú sa k nim aj fiškálne, čo je nateraz veľký otáznik. Celkovo na týždennej báze 10-ročný americký výnos klesol na 1,68 percenta o štyri bázické body, pričom nemecká „desiatka“ padla o päť bázických bodov na -0,57 percenta. Vo všeobecnosti rástli rizikové prirážky high yield dlhopisov neinvestičného pásma, ako aj emerging bondov.

Komoditné trhy

Zlato v úvode minulého týždňa dynamicky rástlo, keď sa posunulo nad 1 530 dolárov ako reakcia na otázniky okolo možného impeachmentu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Postupne, ako sa ukázalo, že tento scenár je nepravdepodobný, žltý kov vädol, až sa ponoril pod 1500-dolárovú métu, keď sa stal obeťou posilnenia dolára na dvojročné maximá voči zvyšku hlavných svetových mien. Ropa systematicky klesala a dostala sa takmer na úrovne spred dronových útokov na saudskoarabské ropné zariadenia. Brent zatváral tesne pod 62 dolármi s 3,7-percentnou týždennou stratou, pričom rovnaký mínus si pripísala aj ropa WTI, ktorá v piatok zatvárala na 56 dolároch. Trhy sa obávajú slabého dopytu pre spomaľovanie globálnej ekonomiky, pričom obnova poškodenej saudskej infraštruktúry je rýchlejšia, ako sa čakalo, a navyše na trhoch je stále previs ponuky a stav zásob vo vyspelých krajinách je nad dlhodobými priemermi. Mínusom pre ňu boli aj správy tom, že Biely dom údajne ponúkol Iránu zmiernenie sankcií výmenou za obnovu rokovaní o jadrových záležitostiach.

Devízové trhy

Dolár zosilnel voči košu hlavných svetových mien vrátane eura na najsilnejšie úrovne od mája 2017. Americká mena profitovala z lepšej kondície a z pomernej robustnosti lokálnej ekonomiky voči spomaľovaniu zvyšku sveta na čele s eurozónou, ako aj z rozporuplných správ o čínsko-amerických obchodných treniciach. Trhom je tak jasné, že konflikt ich bude zrejme v najbližších mesiacoch ďalej „týrať“ a podkopávať tak rast globálnej ekonomiky. Zvyšuje atraktivitu dolára ako bezpečného prístavu napriek tomu, že trhy očakávajú ďalšie znižovanie sadzieb Fedom. Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru končil minulý týždeň pod 109,5 dolárového centa, euro zoslablo o 0,7 percenta.