Akciové trhy

Atmosféra na akciových trhoch sa v priebehu minulého týždňa postupne zhoršovala, až vyústila do hlbokého piatkového výpredaja na Wall Street, keď sa do popredia dostávajú obavy z druhej vlny koronavírusu v reakcii na rast denného počtu novoinfikovaných na COVID-19 v mnohých systémovo dôležitých ekonomikách sveta. Prichádzajúce makrodáta, ktoré potvrdzovali odraz ekonomickej aktivity, išli bokom. Široký americký akciový index S&P 500 klesol na týždennej báze o 2,9 percenta pri strate paneurópskeho indexu STOXX 600 o 2 percentá.

Dlhopisové trhy

Výnosové krivky amerických či nemeckých dlhopisov sa posúvajú nadol, keď rastie dopyt po bezpečných prístavoch v čase, keď prichádza druhá vlna koronavírusu, ktorá môže spomaliť oživovanie globálnej ekonomiky. Výnosy trojročných a päťročných amerických vládnych dlhopisov dokonca klesli na rekordné dno na 0,17, respektíve 0,29 percenta a 10-ročný dlhopis klesol o päť bázických bodov na 0,64 percenta pri sedembodovom poklese 10-ročného nemeckého benchmarku na -0,48 percenta. Averzia voči riziku znamenala aj rast rizikových prirážok podnikových dlhopisov.

Komoditné trhy

Zlato sa posunulo na očný kontakt s métou 1 800 dolárov s týždenným ziskom vyše 1,5 percenta, jednak pre obavy z druhej vlny koronavírusu a jednak pre neistotu týkajúcu sa ekonomického oživovania a presvedčenie, že uvoľnená menová politika bude realita najbližších rokov pri vysokom štátnom zadlžení. Ropa sa dostala pod predajný tlak ako rizikové aktívum, keď oživovanie dopytu po komodite by mohlo byť v ohrození v dôsledku opätovného zrýchlenia denného počtu novoinfikovaných na COVID-19 v mnohých vyspelých krajinách. Severoamerický benchmark WTI klesol o 3,2 percenta a zatváral na úrovni 38,5 dolára a severomorský Brent odovzdal takmer 2,8 percenta, aby končil na 41 dolároch. Extrémne vysoký stav zásob a fakt, že mnoho bridlicových ťažiarov môže obnoviť produkciu a zvyšná časť sa vďaka lacnému refinancovaniu na trhoch môže „zakukliť“ a nezbankrotovať, by mali hatiť cestu ďalšiemu rastu cien komodity v najbližších mesiacoch aj po odznení prípadnej druhej vlny koronavírusu.

Devízové trhy

Dopyt po dolári ako bezpečnom prístave rástol v čase rastu nervozity trhov v súvislosti s príchodom druhej vlny koronavírusu. Americká mena nebola penalizovaná za to, že domáce autority si nedokážu poradiť s opätovným rýchlejším šírením COVIDU-19. Od stredy minulého týždňa sa dolárový index posunul nahor o vyše jedno percento a vzájomný výmenný kurz eura voči doláru klesol zo 113,5 dolárového centa o vyše 100 bázických bodov. Risk off sentiment dostal pod aj emerging meny vrátane stredoeurópskych.