Akciové trhy

Hlavné svetové akciové trhy sa minulý týždeň konsolidovali po prudkom odraze od začiatku júna. Očakávania zníženia úrokových sadzieb Fedom, ktoré ich predtým hnali nahor, boli kompenzované zhoršujúcimi sa makrodátami z USA, Číny aj z Európy. Trhy čakajú na výsledok tohtotýždňového zasadnutia Fedu, ako aj zo stretnutia čínskeho prezidenta Si Tinpinga s jeho americkým náprotivkom Donaldom Trumpom, ktoré by mohlo určiť ďalší vývoj okolo obchodnej vojny. Celkovo na týždennej báze americký index S & P 500 rástol o 0,5 percenta pri posune technologického indexu Nasdaq Composite o 0,7 percenta. Stoxx Europe 600 pridal 0,4 percenta a index rozvíjajúcich sa trhov MSCI Emerging Markets rástol o 0,8 percenta.

Dlhopisové trhy

Vysoké započítavanie toho, že Fed do konca roka niekoľkokrát zníži sadzby, ktoré boli podporované slovníkom amerických centrálnych bankárov o otvorenosti k takémuto postupu, ako aj zhoršujúcimi sa makrodátami vrátane ustupujúceho inflačného tlaku tlačili nadol výnosy amerických štátnych dlhopisov, čo následne vplývalo aj na zvyšok dlhopisového trhu. Nemecký 10-ročný výnos klesol opäť na nové historické minimum pod -0,25 percenta, americký s rovnakou splatnosťou ostal pod 2,1 percenta na najnižšej úrovni od neskorého leta 2017.

Komoditné trhy

Zlato sa udomácnilo na 14-mesačných maximách tesne pod 1 350 dolármi, keď mu praje prostredie spomaľujúcej sa svetovej ekonomiky, geopolitického napätia a neistôt okolo obchodnej vojny či brexitu a s tým spätého poklesu dlhopisových výnosových kriviek. Zhoršujúce sa prospekty dopytu po rope v dôsledku jasných signálov slabosti svetovej ekonomiky tlačili nadol ceny ropy. Za týždeň stratil severoamerický benchmark WTI 2,7 percenta a končil na 52,5 dolára a severomorský Brent odovzdal 2,0 percenta a zatváral na 62,0 dolára. Väčšiemu prepadu zabránil štvrtkový útok na dva tankery v Oománskom zálive; z útoku Washington podozrieva Irán.

Devízové trhy

Euro sa v priebehu minulého týždňa neudržalo nad métou 113 dolárových centov, hoci trhy s takmer stopercentnou istotou očakávajú, že Fed do konca roka zníži sadzby. Posilnenie dolára k 112 centov stojí na pozadí úteku do bezpečia, keď americká ekonomika, hoci spomalí, bude mať stále lepšie prospekty, ako dýchať v prostredí nervozity obchodnej vojny, v porovnaní s eurozónou.