Jeden z prieskumov realizovala spoločnosť Maximize Market Research. Podľa nej mal trh s ultrabezpečnými smartfónmi v roku 2017 hodnotu 850 miliónov dolárov. Do roku 2026 očakáva nárast na 4,2 miliardy dolárov. Najväčším faktorom, ktorý poháňa tento rozvoj, je snaha zákazníkov o spoľahlivý prenos dát. Naopak, limitujúcim faktorom je obmedzený prístup k softvéru a k aplikáciám. Klient nemôže používať iné aplikácie ako tie, ktoré už sú v zariadení nainštalované. Ohrozilo by to totiž bezpečnosť smartfónu.

Hlavnými zákazníkmi sú vládne agentúry a bezpečnostné zložky. Tie si v skúmanom období naďalej udržia najväčší podiel na trhu. Najväčší nárast sa však očakáva v podnikateľskom sektore.

Čo sa týka geografického rozloženia, výrazne najväčší podiel má Severná Amerika. Môže za to technologický vývoj v USA. Nasleduje Európa, kde sa očakáva veľký rozvoj v oblasti ultrabezpečných komunikačných zariadení. Najrýchlejší rozvoj sa však očakáva v Ázii, kde ho budú poháňať najmä Čína a India.

Najväčší hráči

Vzhľadom na to, že významnými zákazníkmi sú bezpečnostné zložky, neprekvapí, že v zozname dôležitých hráčov na trhu sú aj firmy Boeing a Thales Group, ktoré sa angažujú v obrannom priemysle a ktoré by ste medzi výrobcami smartfónov asi nehľadali. Za najvýznamnejšieho hráča považuje Maximize Market Research spoločnosť Blackberry. Ona už síce vlastné mobilné zariadenia nevyrába, dodáva však technológie viacerým iným firmám a iné spoločnosti vyrábajú produkty pod jej menom. Blackberry spolupracovala aj s Boeingom na výrobe ich zabezpečeného mobilu Boeing Black. Toto zariadenie má napríklad funkciu samozničenia v prípade, že s ním manipuluje nepovolaná osoba.

/data/MediaLibrary/articles/15893/hoox.pngzdroj: Atos.net

Od armády k podnikateľom

Výnimočné postavenie má spoločnosť Atos, ktorá je v prieskume v prvej päťke najvýznamnejších spoločností. Ako prvá na svete totiž dodáva 4G komunikačné riešenie pre zásahové jednotky. Jej telefón Hoox for mission zaisťuje úroveň bezpečnosti, dôvernosti a odolnosti spĺňajúcej požiadavky zásahov polície a vojenských síl a pritom si stále zachováva funkcie štandardného smartfónu. Služba 4G umožňuje bezpečnostným a bojovým jednotkám deliť sa o dôležité dáta vrátane fotografií, videí a geolokácie v reálnom čase počas akcie.

Skúsenosti z ozbrojených zložiek využil Atos aj v civilnom sektore, kde ponúka telefón Hoox for business. Ide o prvé riešenie plne zabezpečujúce celý komunikačný reťazec – od zabezpečeného smartfónu cez kontrolované aplikácie až po plne kódovanú komunikáciu (hovory, správy aj dáta). Ponúka napríklad zabezpečený konferenčný hovor či vlastný obchod s preverenými aplikáciami. Hoox for business pracuje na základe operačného systému Android. Android je podľa Maximize Market Research najviac využívanou platformou pri ultrabezpečných zariadeniach, čo tiež prispieva k ich rozšíreniu. Druhou najviac využívanou platformou je operačný systém iOS.